12:09:37 - سه‌شنبه 7 مه 2019

اجرای راهنماهای بالینی شرط محقق شدن مدیریت تجویز

اجرای راهنماهای بالینی شرط محقق شدن مدیریت تجویز
عضو هیات علمی گروه اقتصاد سلامت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: نکته مهمی که در مدیریت تجویز اهمیت دارد این است که هزینه مشخص شود یعنی اگر پزشک قیمت نسخه را بداند ممکن است در تصمیم خود تجدید‌نظر کند تا دارویی با هزینه کمتر را برای بیمار تجویز کند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ رضا رضایتمند اظهار کرد: بررسی و مطالعه انجام شده نشان میدهد که ۲۰ قلم دارو ۳۵ درصد از هزینههای دارویی سازمان بیمه سلامت در بخش سرپایی را به خود اختصاص میدهد که این موضوع نشان میدهد اگر بخواهیم سیاست مدیریت منابع را در پیش بگیریم، منطقی ترین راه این است که توصیف دقیقی از وضعیت موجود داشته و بدانیم که کجا باید مداخله کنیم تا اثربخشی بیشتری داشته باشد. در حال حاضر داروی اینترفرون برای بیماران اماس و نقص ایمنی، انسولین قلمی و هرسپتین جزو ۳ داروی پرهزینه محسوب میشوند.

خبر مهم  آمار عجیب کشته‌شدگان تصادفات طی دو روز / رئیس پلیس راه کشور: هنوز تعطیلات شروع نشده!

وی گفت: در بحث مدیریت منابع باید موارد هزینه ساز را شناسایی کرد تا مداخلات اثربخشی برای آن انجام داد. یکی از این داروها داروی هرسپتین برای بیماران سرطانی است. مطالعات انجام شده نشان میدهد ۸۰ درصد از بیمارانی که سرطان سینه دارند، نیازی به داروی هرسپتین ندارند به این دلیل که این دارو تنها برای گروهی از بیماران موثر است ولی برای همه بیماران تجویز میشود.

عضو هیات علمی گروه اقتصاد سلامت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: سوالی که باید بپرسیم این است که آیا این داروها برای بیمار موثر است؟ آیا بیمار نیاز به مصرف این داروها دارد یا خیر؟ در مطالعه انجام شده موارد پرهزینه لیست و از صاحب نظران خواسته شد تا نظر خود را برای مدیریت منابع مطرح کنند که یکی از نتایج به دست آمده بحث مدیریت تجویز بوده است.

خبر مهم  نمایش تصویر بیماران در همه برنامه‌های رسانه ملی ممنوع می‌شود

رضایتمند افزود: یکی از بحثهای مدیریت تجویز این است که آموزش دهیم و راهنماهای بالینی را به طور جدی اجرا کنیم. همچنین سیستم آموزشی باید بیشتر پزشک را برای موارد سرپایی آموزش دهد نه بستری. نکته دیگری که در مدیریت تجویز برای ما اهمیت دارد این است که در کنار بحث راهنماهای بالینی و آموزش ارائه دهنده و تجویز کننده خدمت، به اصطلاح هزینه مشخص شود یعنی اگر پزشک قیمت نسخه را بداند ممکن است در تصمیم خود تجدید نظر کند تا دارویی با همان اثربخشی و هزینه کمتر را برای بیمار تجویز کند.

انتهای پیام/


منبع :: https://www.tasnimnews.com

خبر مهم  شیوع "بیماری‌های غیرواگیر" نشانه‌هایی از بی‌تدبیری‌های گذشته است
0/5 (0 نقد و بررسی)

منبع:
آخرین اخبار سرویس پزشکی پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال
بانک پاسارگاد