15:35:00 - دوشنبه 19 فوریه 2018

کاهش وزن ناگهانی موجب تشدید کبد چرب می‌شود

کاهش وزن ناگهانی موجب تشدید کبد چرب می‌شود
به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، محمدجواد احسانی، فوق‌تخصص گوارش و کبد در گفتگو با برنامه «فراسو» رادیو سلامت به عواملی که سلامت کبد را به خطر می‌اندازد، اشاره و بیان کرد: برخی بیماری‌ها که مختص خود کبد است. کبد در جریان برخی بیماری‌های عمومی تحت تاثیر قرار می‌گیرد. اگر میزان چربی‌ها یا تری‌گلیسیرید درکبد […]

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، محمدجواد احسانی، فوق‌تخصص گوارش و کبد در گفتگو با برنامه «فراسو» رادیو سلامت به عواملی که سلامت کبد را به خطر می‌اندازد، اشاره و بیان کرد: برخی بیماری‌ها که مختص خود کبد است. کبد در جریان برخی بیماری‌های عمومی تحت تاثیر قرار می‌گیرد. اگر میزان چربی‌ها یا تری‌گلیسیرید درکبد حداقل ۵درصد باشد،کبد چرب اطلاق می‌شود.

وی با بیان اینکه بیشترین تئوری مقاومت به انسولین است، ادامه داد: وقتی سوخت و ساز چربی در کبد مختل شود، کبد چرب ایجاد می‌شود. علت مقاومت به انسولین، وزن بالا، بی‌تحرکی، تری‌گلیسیرید بالا، افزایش سایز دورکمر وکاهش اچ ـ دی ـ ال خون است.

این فوق‌تخصص گوارش و کبد با تاکید بر اینکه مقاومت به انسولین باعث می‌شود چربی‌ای که باید از خون خارج شود در کبد ذخیره شود. به دنبال این قضیه، پدیده التهاب درکبد ایجاد می‌شود، افزود: اگر فرد درمان نشود به دنبال التهاب و تجمع سلول‌های التهابی فیبروز ایجاد می‌شود. اینجاست که کبد آسیب می‌بیند و نهایتا ممکن است فرد به سرطان مبتلا شود. بنابراین پرهیز از چاقی، انجام ورزش و تحرک بدنی و اصلاح شیوه زندگی به افراد توصیه می‌شود.

خبر مهم  مصرف اندازه نمک موجب افزایش ریسک بیماری قلبی نمی شود

وی با بیان اینکه حدود ۷ الی ۸ درصد افراد مبتلا به کبد چرب چاق نیستند.، گفت: ورزش منظم روزانه که حداقل نیم ساعت در روز باشد مفید است‌. پیاده‌روی باید تند باشد، طوری که فرد تعریق داشته باشد و ضربان قلب او افزایش یابد. پیاده‌روی معمول گرچه موثر است، اما کافی نیست.

احسانی تصریح کرد: برای افراد مشکوک به کبد چرب انجام یک‌سری آزمایش تجویز می‌شود مثل قند خون، چربی خون، شمارش گلبول قرمز و سفید، شمارش پلاکت و بررسی آنزیم‌های کبد. اگر قند خون بالاست، درمان می‌شود‌. اگر چربی خون بالا باشد قابل درمان است‌. کسی که آنزیم‌های کبدی‌اش بالاست احتمال خطر بیشتر از زمانی است که آنزیم‌ها بالا نیست. البته اگر آنزیم‌ها نرمال است هم نباید بیماری را رها کرد. در این افراد کاهش وزن باید تدریجی و مداوم باشد.

خبر مهم  ۸۲ درصد مرگ و میر‌ها ناشی از ۴ بیماری غیر واگیر

عوارض کاهش وزن ناگهانی

وی با بیان اینکه کاهش وزن ناگهانی کبد چرب را تشدید می‌کند، ادامه داد: حداکثر ۵ تا ۷ درصد کاهش وزن طی شش تا ۱۲ ماه، کبد چرب را اصلاح می‌کند. حداکثر کاهش وزن نباید از سه تا چهار کیلوگرم در ماه بیشتر باشد. کاهش وزن سریع را نمی‌توان حفظ کرد و اثر عکس هم دارد. در برخی افراد در شرایطی نمونه‌‌برداری از کبد لازم است‌. گاه نیاز به سونوگرافی احساس می‌شود.

خبر مهم  آثار تنش های سیاسی و اقتصادی بر سلامت روان/وضعیت سلامت تهرانی ها

این فوق‌تخصص گوارش و کبد، بهترین روش تشخیصی برای میزان آسیب کبد، را نمونه‌برداری دانست و افزود: انجام ام.آر.آی در برخی افراد که در معرض خطر پیشرفت هستند، می‌تواند جایگزین نمونه‌برداری شود.

وی در خصوص تاثیر مصرف سیر، روغن گیاهی و استفاده از طب‌سنتی در درمان کبد چرب تاکید کرد: مصرف سیر، روغن گیاهی و استفاده از طب‌سنتی کمک‌کننده است؛ اما تا به حال دارویی که ۱۰۰درصد موثر باشد، شناخته نشده است.

احسانی در پاسخ به این پرسش که آیا ویتامین E در درمان کبد چرب مفید است‌؟، اظهارداشت: بله؛ اما شرایط خاص برای مصرف آن وجود دارد؛ این که نمونه‌برداری از کبد انجام شده، بیماری پیشرفته باشد و فرد نیز دیابت نداشته باشد‌. در این صورت فقط با تجویز پزشک باید مصرف شود.

0/5 (0 نقد و بررسی)

منبع:
آخرین اخبار سرویس پزشکی پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال
بانک پاسارگاد