3:30:00 - پنج‌شنبه 1 ژانویه 1970

کاهش هزينه‌هاي درماني ديابت با آموزش

کاهش هزينه‌هاي درماني ديابت با آموزش
خبرگزاري آريا-عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: مشکلات اجتماعي و برخي بيماري‌ها قابل کنترل نيستند مگر اينکه هر فردي در جايگاه خود در اين مسير گامي بردارد و با يک عزم ملي در اين مسير پيش برويم.به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از روابط عمومي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي؛ دکتر عليرضا […]

کاهش هزينه‌هاي درماني ديابت با آموزش

خبرگزاري آريا-عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: مشکلات اجتماعي و برخي بيماري‌ها قابل کنترل نيستند مگر اينکه هر فردي در جايگاه خود در اين مسير گامي بردارد و با يک عزم ملي در اين مسير پيش برويم.
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از روابط عمومي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي؛ دکتر عليرضا استقامتي فوق تخصص غدد درون‌ريز و متابوليسم و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران، با بيان اين که مهم‌ترين چالش حوزه ديابت، روند رشد فزاينده اين بيماري است، افزود: ديابت بيماري شايع در سراسر دنياست و ميليون‌ها نفر بر روي زمين گرفتار اين بيماري هستند.
وي گفت: دغدغه شيوع روزافزون اين بيماري در دنيا از چالش‌هاي عمده اين بيماري در کشور ما نيز محسوب مي‌شود و افراد بالاي ۲۰ سال بسياري را در کشور داريم که ديابت دارند و طبق آمار، احتمالا ۵ ميليون ايراني ديابت دارند و طبق مطالعات، ميزان ابتلا به ديابت طي هفت سال اخير ۳۵ درصد رشد داشته‌است.
وي افزود: يکي ديگر از چالش‌هاي ديابت مشکلات ناشي از عوارض اين بيماري است که ارگان‌هاي حياتي بدن را تحت تأثير قرار مي‌دهد و اعضاي حياتي بدن را درگير مي‌کند و براي بيماران مشکل‌آفرين مي‌شود.
دکتر استقامتي گفت: مشکل ديگري که درباره ديابت وجود دارد مزمن بودن اين بيماري است؛ بيماري حاد، کوتاه مدت است؛ اما درباره يک بيماري مزمن مانند ديابت، بهبودي کامل معنا ندارد و کنترل بيماري در طول زمان مهم است و براي اين کار به آموزش نياز است.
عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران افزود: خودتوانمندسازي بيمار، يعني آگاه و توانمند کردن اين افراد براي اينکه بدانند چگونه در شرايط خاص از خود مراقبت کنند.
دکتر استقامتي گفت: رعايت دوز داروها، رژيم غذايي و ورزشي مناسب در بيماري ديابت بسيار مهم است و همه اين‌ها نياز به اطلاعات کامل بيمار از شرايط خود و بيماري ديابت دارد تا بتواند در موقعيت‌هاي مختلف براي خود تصميم درست بگيرد و آگاهي نداشتن از بيماري باعث ايجاد عوارض شديدتر در بيماران مي‌شود.
وي نقش مديران و مسئولان کشور را با توجه به رشد فزاينده شيوع اين بيماري بسيار مهم دانست و افزود: رشد روزافزون ديابت چالشي جدي است که مقابله با آن حتي در برنامه کار سازمان بهداشت جهاني نيز قرار دارد، چگونگي انجام آن در جامعه‌اي مثل ايران که چاقي و کم‌تحرکي در آن رو به افزايش است بسيار اهميت دارد.
دکتر استقامتي گفت: ما بايد امکان تغذيه سالم و فرصت انجام فعاليت‌هاي بدني مناسب را براي افراد جامعه و بيماران ديابتي فراهم کنيم و بايد فضا‌هاي ورزشي با هزينه و امکان دسترسي مناسب براي همه اقشار جامعه ايجاد شود و امکان برخورداري افراد از هواي سالم و دسترسي به تغذيه مناسب به وجود آيد که همه اين‌ها به مباحث مديريتي برمي‌گردد؛ اما بخشي از اين موضوع هم به خود افراد يک جامعه بستگي دارد و بايد در اين مورد يک اراده ملي وجود داشته‌ باشد.
وي افزود: يک عزم ملي مي‌طلبد تا چاقي، کم‌تحرکي و آلودگي هوا و تغذيه ناسالم را با اصلاح شيوه زندگي خود کنترل کنيم و بتوانيم از اين راه، روند رشد ديابت را متوقف يا کُند کنيم. ايجاد يک فرهنگ غذايي سالم، بسترساز کاهش اين رشد فزاينده خواهدبود و مردم و مسئولان بايد براي آن تلاش کنند.
دکتر استقامتي گفت: مشکلات اجتماعي و برخي بيماري‌ها، قابل کنترل نيستند مگر اينکه هرکسي در جايگاه خود در اين مسير گامي بردارد.
وي افزود: سازمان‌هاي مردم‌نهاد مي‌توانند با ايجاد پويش‌هاي مختلف، تأثيرگذاري بالايي در زمينه اطلاع رساني و تشويق مردم به زندگي سالم داشته باشند.
دکتر استقامتي گفت: همچنين هنرمندان و ورزشکاران که افرادي پيشرو در جامعه محسوب مي‌شوند با ارائه يک الگوي خوب رفتاري براي اصلاح سبک زندگي جامعه در جهت بهبود و افزايش سلامتي کمک کنند، ضمن اينکه خانواده بيماران و اطرافيان آن‌ها با روش‌هاي تشويقي و حمايتي خود مي‌توانند جايگاه بسيار مهمي در ياري رساندن به اين بيماران داشته‌باشند.
عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران افزود: نهاد‌هاي مديريتي و تقنيني نيز با وضع قوانين مناسب مي‌توانند در جايگاه مديريتي کمک‌کننده باشند، به هر صورت مهم است که درباره رشد فزاينده بيماري ديابت دغدغه داشته باشيم و تا وقتي که به عمق اهميت اين موضوع پي نبريم نمي‌توانيم کاري براي آن انجام دهيم و همه چيز در حد شعار باقي مي‌ماند.
وي به نقشه راه ملي کنترل ديابت اشاره کرد و گفت: کميته ملي بيماري‌هاي غيرواگير، نقشه راه را تدوين کرده است و اين برنامه‌ها بايد در جاي خود انجام شود، اما هنوز راه زيادي براي اجراي آن در پيش داريم.
وي افزود: در اين مسير سند و برنامه کافي داريم، اما مهم اجراي آن هاست؛ تدوين، بخش اول اين راه است و بايد در مسير انجام آن‌ها حرکت کنيم، اما اين حرکت متأسفانه کُند و گاهي متوقف مي‌شود و در مواقعي حتي با پسرفت مواجه هستيم.
دکتر استقامتي گفت: موضوع مهم ديگر اين است که بيمه‌ها بايد آموزش را به عنوان بخشي از روند درمان اين بيماري بپذيرند و براي آموزش، پوشش بيمه‌اي داشته باشيم، اما متأسفانه بيمه‌ها در اين مورد بي‌توجهي مي‌کنند در حالي که آموزش صحيح بيماران ديابتي مي‌تواند از عوارض بيشتر براي آن‌ها جلوگيري کند و اين امر در نهايت به کاهش هزينه‌هاي ناشي از اين بيماري در جامعه منجر مي‌شود و اين کاهش هزينه‌ها در نهايت به نفع بيمه نيز هست.
وي افزود: ما با آموزش صحيح مي‌توانيم جامعه سالم‌تري داشته باشيم که افراد بيمار در آن به جاي رنج بردن از عوارض بيماري و از دست دادن بينايي و قطع عضو، حضور فعال و مفيد در جامعه داشته باشند.
وي تأکيد کرد: در کنترل بيماري ديابت و ساير بيماري‌ها، عزم ملي در همه ابعاد و مسؤوليت پذيري همه ارکان تقنيني، مجريه و سازمان‌هاي مردم‌نهاد، بيمه‌ها و تمامي جامعه از خود بيماران گرفته تا خانواده آن‌ها و ساير شهروندان ضرورت دارد و در اين صورت است که به نتيجه مورد نظر نزديک مي‌شويم.

خبر مهم  لاریجانی: توسعه کشور در سایه همکاری شکل می گیرد
0/5 (0 نقد و بررسی)

منبع:
آخرین اخبار سرویس پزشکی پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال
بانک پاسارگاد