1:47:50 - جمعه 12 ژوئن 2020

کاهش مرگ‌ومیر بیماران مبتلا به کرونا با استفاده از یک ترکیب دارویی

کاهش مرگ‌ومیر بیماران مبتلا به کرونا با استفاده از یک ترکیب دارویی
رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری از اثربخشی ترکیب دو داروی “اینترفرون بتا” و “کلترا” برای کاهش مرگ‌ومیر بیماران مبتلا به کرونا خبر داد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، دکتر پیام طبرسی در گفت‌وگویی تلویزیونی گفت: از زمانی که در چین اعلام شد ویروس جدیدی آمده است یک جست‌وجو در منابع انجام دادیم و متوجه شدیم که در بیماری سارس که از کرونا قدیمی‌تر بوده است، ترکیب “اینترفرون بتا” و “کلترا” برای درمان سارس استفاده شده بود؛ در بیماری مرس نیز از این ترکیب استفاده شده بود و در یک مطالعه انسانی، نتایج متناقض بود و برای همین از آنجا که این دارو‌ها در ایران نیز تولید می‌شوند و در دسترس‌اند به این فکر افتادیم که شاید استفاده از این دارو بتواند به بیماران کرونا کمک کند.

خبر مهم  گیاهانی که از عوارض آلودگی هوا درون خانه‌ها می‌کاهند

وی افزود: این مطالعه در دو فاز انجام شد؛ در فاز اول مطالعه بر روی ۲۰ بیمار برای بررسی تاثیر و عوارض دارو انجام شد که خوشبختانه هسچ مرگ و میری دیده نشد و بار ویروسی کمتر شد و عوارض خاصی نیز مشاهده نشد، زیرا اینترفرون در بدن انسان نیز وجود دارد و فرم سنتتیک (ساختاری) آن به‌جز تب در برخی بیماران، عوارض دیگری مشاهده نشد. نتایج این مطالعه در قالب مقاله‌ای چاپ شد و در فاز دوم، دارو در ۱۵۲ بیمار استفاده شد و در این مطالعه نیز نتایج خوبی به دست آمد و کسانی که این دارو را گرفته بودند به میزان قابل توجهی مرگ‌ومیر کمتری داشتند.

خبر مهم  قیمت ملزومات تولید دارو افزایش یافت/ لزوم قیمت‌گذاری منطقی دارو‌ها

طبرسی ادامه داد: این دارو در فارماکوپه ایران هست، اما برای درمان کووید ۱۹ در حال مطالعه هستیم و نتایج مطالعه‌ای در سازمان بهداشت جهانی در یکی دو ماه آینده مشخص خواهد شد؛ در ایران به دنبال این هستیم که اطلاعات مراکز را جمع‌آوری و تحلیل کنیم تا افق روشنی برای استفاده از این دارو مشخص شود.

معاون آموزشی بیمارستان مسیح دانشوری با بیان این‌که این دارو‌ها باید حتماً با تجویز پزشک مصرف شوند، تصریح کرد: در بیماری کووید ۱۹ اگر  بیمار علائم خفیف داشته باشد نیاز به هیچ دارویی ندارد و دارو برای کسانی است که دچار افت اکسیژن و در بیمارستان بستری می‌شوند.

خبر مهم  وزیر بهداشت: هیچ موردی از ابتلا به کروناویروس در کشور نداشته‌ایم

وی خاطرنشان کرد: برای قطعی اعلام کردن اثر این دارو الان زود است، اما این مطالعه افقی را روشن کرد که نشان می‌دهد شاید این دارو در آینده قابل استفاده و موثر باشد.
لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)

منبع:
آخرین اخبار سرویس پزشکی پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال
بانک پاسارگاد