20:23:07 - دوشنبه 11 مه 2020

هزینه رفت و آمد اهداکنندگان پلاسما پرداخت می شود

هزینه رفت و آمد اهداکنندگان پلاسما پرداخت می شود
پیمان عشقی گفت:از بیماران بهبودیافته می خواهیم به شکرانه سلامتی خود در این شب های عزیز به مراکز انتقال خون مراجعه کرده و پلاسما (زردآبه) خون شان را اهدا کنند تا در زمینه درمان بیماران از سایر کشورها عقب نیفتیم.

شعار سال:پیمان عشقی، مدیرعامل سازمان انتقال خون، ظهر یکشنبه درارتباط ویدئوی کنفرانس با اصحاب رسانه به سوال های خبرنگاران پاسخ داد.

عشقی گفت: از بیماران بهبودیافته می خواهیم به شکرانه سلامتی خود در این شب های عزیز به مراکز انتقال خون مراجعه کرده و پلاسما (زردآبه) خون شان را اهدا کنند تا در زمینه درمان بیماران از سایر کشورها عقب نیفتیم.

او افزود: بهبودیافتگان ۲۸ روز پس از بهبودی حتی ناقل نیستند و می توانند به مراکز اهدای خون مراجعه کرده و پلاسمای خود را که بسیار راحت است، اهدا کنند.

حتی به بحران کمبود خون هم نزدیک نشدیم

مدیرعامل سازمان انتقال خون اظهار کرد: درصورتی که همه کشورهای دنیا با کمبود خون مواجه شدند ما حتی به بحران کاهش خون هم نزدیک نشدیم و پروژه جمع آوری پلاسمای بهبودیافته های بیماران کرونایی با قدرت ادامه دارد و هر ۱۷ پایگاه مراکز استان ها درخدمت این عزیزان هستند.

پلاسما درمانی در کشور قدمت ۱۰۰ ساله دارد

عشقی با اشاره به روش پلاسمادرمانی برای بیماران کرونایی گفت: استفاده از خون و پلاسما قدمت ۱۰۰ ساله دارد و در بیماری های مختلفی چون آنفولانزا، آبله مرغان، سارس و… مورد استفاده قرار گرفته است.

او افزود: درخصوص بیماران مبتلا به کرونا، چین اولین کشوری بود که از این روش استفاده کرد و ما هم به عنوان دومین کشور پلاسمادرمانی را جزء روش های درمانی خود قرار دادیم.

مدیرعامل سازمان انتقال خون تصریح کرد: نتایج ما نشان داد، بیمارانی که زودتر پلاسما دریافت کردند از ورود آنها به ICU جلوگیری شده است.

خبر مهم  افتتاح ۵۰ مرکز ماموگرافی در دانشگاه‌ها و مراکز تشخیص زودهنگام سرطان

او افزود: نتایج تحقیقات کلی ما درخصوص پلاسمادرمانی که نتایج بسیار خوبی هم است به زودی با موافقت ستاد ملی مبارزه با کرونا منتشر می شود.

سالانه ۹۰۰ هزار لیتر پلاسما در کشور تولید می شود

عشقی اظهار کرد: اهدای خون یک فرایند شناخته شده برای مردم ایران است به طوری که سالهاست خون خود را نذر کردند و حتی به این موضوع عادت دارند اما اهدای پلاسما یک خبر جدید برای مردم است.

او افزود: در کشور ما سالانه ۹۰۰ هزار لیتر پلاسما تولید می شود که ۳۰۰ هزار لیتر توسط بخش خصوصی و ۲۰۰ هزار لیتر توسط سازمان انتقال خون از خون های اهدا شده مردم تولید می شود.

مدیرعامل این سازمان گفت: اینکه سازمان انتقال خون فراخوان دهد مردم به جای اهدای خون، پلاسما اهدا کنند عجیب و غریب است و قطعا شایعات فراوانی ایجاد می کند.

برای شیوع آنفولانزا و کرونا در پاییزماه مشکلی نداریم

عشقی گفت: تلاش می کنیم حداقل به ۵ هزار لیتر پلاسما دست پیدا کنیم تا در فصل پاییز که شیوع آنفولانزا با کرونا همراه است به مشکل برنخوریم.

او افزود: اهدای خون در ماه رمضان امسال در هفته اول نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد کاهش یافت اما از هفته دوم به بعد این رقم شروع به بهبود کرده است.

خانم ها بیشترین اهداکننده پلاسما هستند

عشقی در پاسخ به سوال خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا مبنی بر آمار پلاسماهای اهدا شده گفت: بنده پیش بینی می کردم بالای ۶۰۰ واحد پلاسما اهدا شود درصورتی که این عدد به ۲۵۰ واحد رسیده یعنی ۵۰ درصد کمتر از حدس ما پلاسما اهدا شده است.

خبر مهم  ۲۰ قلم کمبود دارویی داریم

او با اشاره به میانگین سنی افرادی که پلاسما اهدا کردند، افزود: افرادی که از ۱۸ تا ۶۰ سال سن دارند می توانند پلاسما اهدا کنند اما میانگین سنی این افراد بین ۳۵ تا ۴۵ سال است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون به افزایش اهدای پلاسما توسط زنان اشاره کرد و گفت: متاسفانه طرز فکر غلطی در جامعه ما حاکم شده مبنی بر اینکه اهدای خون برای زنان می تواند خطرناک باشد اما خوشبختانه بیشترین اهدا کنندگان پلاسما زنان بودند.

او افزود: البته چون ما از پلاسمای خام استفاده می کنیم، پلاسمای خانم هایی که سابقه بارداری دارند به شکل مستقیم مورد استفاده نیست.

عشقی اظهار کرد: ما از پلاسمای این خانم ها برای تهیه داروهایی که نیاز به پلاسما دارند، استفاده می کنیم.

واگذاری زمین پالایشگاه پلاسما در مرحله دعاوی حقوقی

عشقی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار برنا مبنی بر وضعیت واگذاری زمین پالایشگاه انتقال خون گفت: ۵ سال پیش پالایشگاه پلاسما به صورت قانونی به بخش خصوصی واگذار شد اما از آنجایی که آنها به اجرای تعهدات خود پایبند نبودند، منجر به دعاوی حقوقی شد.

او افزود: در حال حاضر چون تعهدات مطرح شده انجام نشده در مرحله گذراندن مراحل حقوقی هستیم.

خبر مهم  لزوم افزایش سواد سلامت مردم

همچنین عشقی با اشاره به تقدیم کارت های هدیه به اهداکنندگان پلاسما گفت: براساس قانون، سازمان انتقال خون می تواند مشوق هایی را به اهداکنندگان دهد اما نباید بیش از هزینه رفت و آمد آنها باشد.

او افزود: در حال حاضر اگر کسی در تهران برای اهدای خون و پلاسما اقدام کند هزینه رفت و آمد آن پرداخت می شود.

خبر خوبی درباره تجهیزات انتقال خون ندارم

او با اشاره به تجهیزات انتقال خون گفت: چند شرکت در تولید کیسه و کیت های انتقال خون ورود کردند اما متاسفانه به دلیل تحریم های آمریکا و کشورهای اروپایی به جایی نرسید و من اکنون خبرهای خوبی درباره تجهیزات انتقال خون ندارم.

عشقی اظهار کرد: تمام بیمارستان ها با اخذ مجوز از دانشگاه علوم پزشکی می توانند از ما تقاضای پلاسما کنند.

بیماران تالاسمی سیستان و بلوچستان هیچ مشکلی در زمینه خون ندارند

عشقی با اشاره به مشکل کمبود خون برای بیماران تالاسمی گفت: سیستان و بلوچستان منطقه داغ تالاسمی است اما خوشبختانه تاکنون از تولد ۲۰۰۰ کودک تالاسمی جلوگیری شده است.

او افزود: با قاطعیت می گویم منطقه سیستان و بلوچستان هیچ مشکلی در زمینه خون ندارد و تمام درخواست های خون دانشگاه های آن منطقه پاسخ داده شده است.

شعار سال، با اندکی تخلیص و اضافات برگرفته ازخبرگزاری برنا، تاریخ ۲۱اردیبهشت ۱۳۹۹، کد خبر:۱۰۰۰۱۴۵،www.borna.news

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)

منبع:
آخرین اخبار سرویس پزشکی پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال
بانک پاسارگاد