3:02:44 - سه‌شنبه 25 دسامبر 2018

نخستین مرکز جامع ژن درمانی در بیمارستان شریعتی راه‌اندازی شد

نخستین مرکز جامع ژن درمانی در بیمارستان شریعتی راه‌اندازی شد
دکتر رضا ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ـ درمان و آموزش پزشکی با بیان این که در حال‌ حاضر بیماری تالاسمی در کشور شیوع دارد و همچنین بیماری هموفیلی را با استفاده از ژن درمانی درمان کرد، گفت: بر این اساس اولین مرکز جامع ژن درمانی در بیمارستان شریعتی راه‌اندازی شد.

شعارسال : دکتر رضا ملک زاده امروز در مراسم اختتامیه سومین “جشنواره و کنگره بین‌المللی علوم و سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی”، با اشاره به ضرورت توجه به فناوری ویرایش ژنوم، افزود: این فناوری در سال‌های اخیر تحولات عظیمی در حوزه پزشکی ایجاد کرده است. از این رو ما نیز ما باید به دنبال تاسیس مراکز جامع ژن درمانی در کشور باشیم . وی با بیان این که بیشتر بیماری‌ها رابطه معناداری با مشکلات ژنتیکی قبل از تولد و همچنین تماس هایی که در طول زندگی برای بشر صورت می‌گیرد، دارد، خاطر نشان کرد: روش ژن درمانی قادر است ژن های معیوب را اصلاح کند و از این طریق فردی که مبتلا به بیماری‌های غیر قابل علاج است، می‌تواند با روش‌های ویرایش ژنی سلامتی خود را باز یابد . ملک زاده سابقه استفاده از ژن درمانی در دنیا را بیش از ۵۰ سال دانست و یادآور شد: امروز این علم فرصتی را ایجاد کرده است که بتوان یک ژن جدید را اضافه یا یک ژن معیوب یا نامطلوب را حذف کرد . وی در ادامه‌ با بیان این که این روش می‌تواند هم از طریق انتقال ژن به سلول در آزمایشگاه یا مستقیم به بدن اعمال شود، خاطر نشان کرد: بسیاری از درمان‌ها نتایج منفی را در پی داشته است و مورد اعتراض قرار گرفته است، ولی با اجرای صحیح ویرایش ژنوم می‌توان راهکارهای موثری را ارائه داد . معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ـ درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر این که در حال‌ حاضر کارآزمایی‌های بالینی در دنیا برای ژن درمانی در دست اقدام است، اضافه کرد: اکثر بیماری‌ها با مکانیزم ژن درمانی درمان شده است، به گونه‌ای که تحولات عظیمی در درمان بیماری‌های همچون سرطان، بیماری‌های ژنتیکی و حتی ایدز می‌توان اشاره کرد . به گفته وی امروزه ۵۰ درصد از سرطان‌ها با روش‌های رایج قابل درمانی است و با استفاده از ژن درمانی می‌توان این درصد را افزود . ملک زاده با بیان این که از سال‌های قبل محصولات ژن درمانی وارد بازار شده است، گفت‌: هموفیلی از جمله بیماری‌هایی است که از این روش قابل درمان است و ما می‌توانیم به جای این که تا آخر عمر فاکتور به بیمار داده شود می‌تواند بیمار تحت درمان قرار گیرد . وی با اشاره به شیوع تالاسمی در کشور با بیان این که این بیماری با ژن درمانی قابل درمان است، اضافه کرد: در میان کشورهای منطقه کشورهایی همچون چین، ژاپن و کره جنوبی در این حوزه تحقیقات وسیعی انجام داده است ولی ما پیشرفت چندانی نداشتیم و فاصله زیادی با این کشورها داریم.
شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از پایگاه خبری ایران آنلاین ، تاریخ انتشار:۱۰ دی ۱۳۹۷ ، کدخبر:۴۲۹۳۸۲ ،www.ion.ir
منبع :: http://shoaresal.ir

خبر مهم  داروهای نایاب از کجا سردرمی‌آورند؟
0/5 (0 نقد و بررسی)

منبع:
آخرین اخبار سرویس پزشکی پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال
بانک پاسارگاد