10:30:23 - چهارشنبه 11 نوامبر 2020

نحوه فعالیت مرکز ارائه خدمات طب سنتی به بیماران کرونایی

نحوه فعالیت مرکز ارائه خدمات طب سنتی به بیماران کرونایی
سرپرست دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، با اشاره به اهمیت استفاده از ظرفیت‌های طب سنتی برای مقابله با بیماری کرونا، فعالیت‌های مرکز ارائه خدمات طب سنتی به بیماران کرونایی را که روز گذشته افتتاح شد، تشریح کرد.

نفیسه حسینی‌یکتا، سرپرست دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در برنامه «گفت‌وگوی ۲۱ رادیو معارف» با اشاره به شرایط بحرانی بیماری کرونا، اظهار کرد: این بیماری عوارضی دارد که یکی از عوارض آن از دست دادن هموطنانمان است. بر همین اساس باید برای پیشگیری از این مسئله از تمام ظرفیت‌های موجود خود استفاده کنیم.

وی افزود: با شیوع کرونا در نقاط مختلف از ظرفیت طب سنتی استفاده می‌شد، اما روز گذشته با حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و افتتاح مرکز ارائه خدمات طب سنتی به بیماران کرونایی، استفاده از این ظرفیت رسمی شد.

حسینی‌یکتا با بیان اینکه موضوعات پژوهشی طب سنتی در رابطه با کرونا توانسته است قوام بهتری پیدا کند، گفت: امیدواریم بتوانیم از یافته‌ها و آموزه‌های این تحقیقات در مرکز خدمات طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی استفاده کنیم.

سرپرست دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، در ادامه به روند‌های رخ داده در دفتر طب ایرانی از روز‌های نخست شیوع کرونا در کشور اشاره و اظهار کرد: از روز‌های نخست شیوع بیماری کرونا، یک کمیته علمی در دفتر طب ایرانی متشکل از متخصصان این رشته و صاحب نظران این حوزه تشکیل و محتوای علمی برای پیشگیری و کمک به روند بهبودی بیماری تهیه و تدوین شد. این محتوا با منابع طب ایرانی پایه‌ریزی شد و در ویرایش‌های جدید آن از منابع روز و کارآزمایی‌های بالینی که در حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی انجام شده و به نتیجه رسیده است، استفاده کردیم.

خبر مهم  صیانت از سلامت زوار اربعین

حسینی‌یکتا ادامه داد: آنچه در مرکز خدمات طب سنتی ویژه بیماران کرونایی استفاده می‌شود محتوایی است که در دفتر طب ایرانی تدوین شده است. این مرکز که زیر نظر دانشکده علوم پزشکی شهید بهشتی ایجاد شده است از امروز فعالیت خود را در دو حوزه مشاوره تلفنی و ویزیت‌های حضوری انجام می‌دهد.

وی بیان کرد: افرادی که به این مرکز مراجعه می‌کنند نباید از درمان‌های روز جا بمانند و حتماً باید به متخصصان عفونی و .. مراجعه کرده و به صورت تلفیقی می‌توانند از این مرکز، خدمات طب سنتی را نیز دریافت کنند.

سرپرست دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، با بیان اینکه شناسایی اولیه بیمار مبتلا به کرونا در مراکز مورد تأیید وزارت بهداشت انجام می‌شود، تصریح کرد: کسانی می‌توانند به این مرکز به صورت حضوری مراجعه کنند که بیماری او محرز و تست او مثبت شده باشد. این فرد می‌تواند از خدمات طب ایرانی استفاده کنند. امیدواریم با تلفیق روش‌های طب سنتی و طب رایج در حوزه پیشگیری از ابتلا به بیماری و دوم اینکه به بیمارانی که اندیکاسیون بستری در بیمارستان را ندارند، کمک کنیم.

خبر مهم  شهدا به ما درس عشق، عاشقی و مقاومت دادند

وی اظهار کرد: این تدابیر پیشگیرانه طب سنتی در سایت وزارت بهداشت به صورت آنلاین وجود دارد و افراد می‌توانند از آن استفاده کنند. هموطنانی که می‌خواهند به صورت تلفنی مشاوره دریافت کنند می‌توانند با شماره ۰۲۱۴۵۱۵۳۰۰۰ و افرادی که می‌خواهند به صورت حضوری به این مرکز مراجعه کنند با شماره ۸۸۲۰۹۰۲۰ تماس گیرند. خدمات آنلاین و تلفنی رایگان بوده و ویزیت حضوری نیز کمتر از ۲۰ هزار تومان است.

وی در ادامه با اشاره به سیاست‌های کلی سلامت که از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده است، گفت: در بند ۱۲ این سیاست‌ها پرداختن به طب سنتی و توسعه و نهادینه کردن آن زیر نظر وزارت بهداشت، تصریح شده است. در سند ملی گیاهان دارویی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و برنامه ششم توسعه نیز تصریح شده است که وزارت بهداشت موظف است خدمات مصوب طب سنتی را با نظام سلامت ادغام کند. این اسناد بالادستی تکلیف را برای ما مشخص کرده و از حمایت‌های وزیر بهداشت نیز برخوردار است.

سرپرست دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، افزود: در اوضاع بحرانی کرونا در روز سوم مهرماه، وزیر بهداشت در وبیناری خدمات تأیید شده طب سنتی در سطح یک نظام سلامت را ابلاغ کرد.

خبر مهم  مدرسه پاییزی سلامت معنوی برگزار می‌شود

وی تأکید کرد: همه ما مدیون فداکاری و زحمات کادر‌ درمان هستیم، اما گاه برخی اعضای جامعه پزشکی نظراتی در رابطه با طب سنتی دارند که موجب این برداشت می‌شود که دو صدایی در وزارت بهداشت وجود دارد. در این زمان که بحران کرونا وجود دارد، زمان چندصدایی نیست. این افراد نباید با متخصصان آکادمیک، همان برخورد و نگاهی را داشته باشند که با افراد مدعی طب سنتی دارند.

حسینی یکتا بیان کرد: سازمان بهداشت جهانی کشور‌های عضو را موظف کرده است که از ظرفیت طب‌های سنتی خود استفاده کنند. اگر یک نگاه گذرا به پایگاه‌های طب سنتی دانشگاه‌های علوم پزشکی کنند بیش از دو هزار مقاله مستدل علمی و .. را در آن ملاحظه می‌کنند و پاسخ‌های دقیقی در مورد فعالیت‌های آموزشی، بهداشتی و درمانی وجود دارد. اگر از روی ناآگاهی این سخنان را اظهار می‌کنند اطلاعات خود را در این مورد ارتقا دهند و اگر عنادی در این مورد وجود دارد پاسخی برای آن وجود ندارد.
انتهای پیام

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)

منبع:
آخرین اخبار سرویس پزشکی پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال
بانک پاسارگاد