20:43:57 - یکشنبه 11 اکتبر 2020

نحوه اعمال مجازات عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی / اختلالات روانی پس از کرونا افزایش یافته است

نحوه اعمال مجازات عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی / اختلالات روانی پس از کرونا افزایش یافته است
معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه سختگیری در مورد رعایت پروتکل‌های بهداشتی خواسته مردم است، نحوه اعمال مجازات شکستن این پروتکل‌ها را تشریح کرد.

به گزارش ایکنا، علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت، در نشست خبری ویدیو کنفرانسی که امروز ۲۰ مهرماه در وزارت بهداشت برگزار شد، با بیان اینکه بیش از ۵۰ درصد مردم از اواخر اسفند پروتکل‌ها را رعایت کرده و ماسک زده‌اند، ولی نیمی از مردم رعایت نکرده‌اند، گفت: اکنون رعایت این پروتکل‌ها مطالبه مردم است و می‌گویند چرا باید از افرادی که رعایت نمی‌کنند، بیماری بگیریم. باید این افراد جریمه شوند، چرا که جان بقیه را به خطر می‌اندازند.

رئیسی افزود: همان‌طور که کمربند بستن الزامی است و پلیس خاطیان را جریمه می‌کند، در مورد ماسک هم اول ارائه‌دهندگان خدمت مثل کارکنان حمل و نقل عمومی جریمه می‌شوند. مثلاً اگر در تاکسی کسی ماسک نزند، اگر پلیس ببیند، می‌تواند خودرو را متوقف کند. راننده خودش ۱۰۰ هزار تومان و به ازای هر مسافر، ۲۰ هزار تومان جریمه می‌شود. مسافر هم ۵۰ هزار تومان جریمه می‌شود. در اتوبوس هم اگر افرادی رعایت نکنند، خود راننده، مسافران و شرکت آن اتوبوس از یک میلیون تا مبالغ بیشتر جریمه می‌شوند. در تهران، چون سیستم حمل و نقل عمومی ضعیف است، نمی‌توانیم اتوبوس را متوقف کنیم، اما جریمه‌ها اعمال می‌شود.

معاون وزیر بهداشت در رابطه با اصناف نیز گفت: در مورد اصناف، اگر فردی که در یک صنف ارائه خدمت می‌دهد، خودش ماسک نزند یا مشتریانی را بپذیرد که ماسک نزدند، اول اخطار می‌گیرد، در مرحله بعد ۳۰۰ هزار تومان و پس از آن یک هفته پلمپ می‌شود.

رئیسی گفت: در مورد افرادی که در خیابان تردد می‌کنند، چند راه وجود دارد. پلیس و بازرسان قطعاً افراد را جریمه می‌کنند، دوربین‌های راهنمایی و رانندگی با چهره‌نگاری و کدملی از همان سیستم که برای حجاب استفاده می‌شود، برای ماسک هم استفاده می‌کنند. کد ملی همه افراد را دارند و می‌دانند کجا زندگی می‌کنند. برای افراد پیام می‌آید و جرایم به حساب وزارت بهداشت واریز می‌شود و برای مدیریت کرونا نیز از این کار استفاده می‌شود.

نحوه جریمه خاطیان سلامت
وی افزود: خودرو‌های شخصی جریمه نمی‌شوند، اما اگر فرد از خودرو پیاده شد و ماسک نداشت، جریمه می‌شود. شماره حساب وزارت بهداشت به دولت اعلام شده و چند راه برای اخذ جریمه پیش‌بینی شده است. افرادی که جریمه می‌شوند به دولت بدهکار می‌شوند و از طرق مختلف می‌توانند پرداخت کنند و ممکن است روی قبوض بیاید.

رئیسی در ادامه با بیان اینکه برای بیماری‌های تنفسی مانند آنفلوانزا یا هر بیماری تنفسی دیگر، سه راه مقابله وجود دارد، گفت: اول داروی موثر، دوم واکسن موثر و سوم رعایت بهداشت فردی و عمومی برای مقابله با این بیماری‌ها به کار برده می‌شود. آنفلوانزا هم دارو و هم واکسن دارد و رعایت نکات بهداشتی بسیار بر روی آن موثر است. امسال در نیمکره جنوبی کمترین میزان آنفلوانزا را داشته‌اند. حدود یک دهم سال‌های قبل بوده است. رعایت اصول بهداشتی در پیشگیری از آنفلوانزا بسیار موثر بوده است.

خبر مهم  اطلاعیه جمعیت هلال احمر؛ هیچ کمک نقدی خارجی تا به حال دریافت نشده است

وی گفت: کرونا نه داروی موثر و نه واکسن دارد. فقط رعایت بهداشت فردی و عمومی برای کنترل آن موثر است. به همین علت، نقش رسانه‌ها در آگاهی‌رسانی به مردم در کنترل این بیماری بسیار مهم است، چون هیچ راهی جز افزایش آگاهی مردم نداریم. دنیا به این نتجه رسیده که محدودیت‌های شدید چندان موثر نیست.

رئیسی افزود: استراتژی وزارت بهداشت برای مقابله با موج جدید کرونا این است که اول از همه اعمال قانون و تشدید نظارت بر افراد و قانون‌شکنان از پروتکل‌ها را با همکاری بازرسان و نیروی انتظامی اعمال کند. دومین استراتژی، انجام تعداد زیاد تست است. استراتری سوم ردیابی و ایزوله کردن افراد مثبت است و استراتژی چهارم هم افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی به مردم است.

معاون وزیر بهداشت گفت: در مورد تست، برنامه این است که تعداد تست‌ها را روزانه ۱۰ هزار تست بالا ببریم. اکنون روزانه بین ۲۵ تا ۳۰ هزار تست انجام می‌شود که به ۴۰ هزار تست در روز می‌رسد. این تست‌ها و نمونه‌گیری‌ها در مراکز منتخب وزارت بهداشت انجام می‌شود و از بخش خصوصی هم کمک می‌گیریم. در مورد تست، رئیس جمهوری دستور داد که ۱۰۰ میلیون دلار پول برای افزایش تست اختصاص پیدا کند و قرار شد از کره جنوبی یا کشور دیگری تهیه می‌کنیم.

رئیسی ادامه داد: اپلیکیشن ماسک هم فعال می‌شود و همه افراد از این طریق این اپلیکیشن، رهگیری و در صورت ابتلا، ایزوله می‌شوند. استراتژی آخر نیز افزایش آگاهی‌رسانی به مردم است که با همکاری صدا و سیما و رسانه‌ها دنبال می‌شود.

فشارهای روانی ناشی از کرونا
وی همچنین در رابطه با میزان تنش‌های روانی در دوران کرونا نیز گفت: فشار‌های روانی بعد از اپیدمی کرونا میلیارد‌ها نفر را تحت تأثیر قرار داده است. سبک زندگی‌ها عوض شده است. همه مناسبت‌ها تغییر کرده است. قبلاً می‌گفتیم به پدربزرگ و مادربزرگ سر بزنید، اکنون برعکس می‌گوییم رفت و آمد نکنید. در فرهنگ ایرانی رسم و رسوم‌هایی وجود دارد، مثلاً اینکه اگر یکی از عزیزان یک خانواده فوت کند، همه آشنایان به افراد تسلی می‌دهند و این خیلی در کاهش فشار روانی موثر است و جایگزین ندارد، اما اکنون می‌گوییم مراسم نگیرید. همه این‌ها بار روانی دارد و فشار روانی را در بین مردم افزایش می‌دهد.

معاون وزیر بهداشت گفت: از دست دادن شغل و فشار معیشتی نیز در افزایش مشکلات روانی موثر است. میلیون‌ها نفر بعد از کرونا شغل خود را از دست دادند و فقیر شدند. مهمانی هم که دیگر برگزار نمی‌شود، عروسی‌ها نیز لغو شده است. تجمعات را هم می‌گوییم برگزار نکنید، همه این‌ها در افزایش اختلالات روانی موثر است.

خبر مهم  ٧ کشته و زخمى بر اثر برخورد کامیون با پراید

وی افزود: در کنار این افزایش بار روانی، افزایش بیماری و فشار کاری کادر درمان را هم داریم، افرادی که باید ساعت‌ها بالای سر بیماران بدحال در بیمارستان و آی سی یو بمانند و به بیمارانی که زجر تنفسی می‌کشند، رسیدگی کنند.

رئیسی گفت: هر چه زمان اپیدمی طولانی‌تر شود، فشار‌های روانی بر مردم افزایش پیدا می‌کند، اگر در گذشته می‌گفتیم ۲۳ درصد مردم به اختلالات روانی مبتلا هستند، پس از کرونا حتماً این عدد خیلی بالاتر است. در دنیا نیز میزان خودکشی بعد از کرونا افزایش یافته است که نشانه اثرات منفی روحی و روانی بعد از کروناست که مشابه آن بعد از بروز بیماری سارس در سال‌های گذشته نیز مشاهده شده بود.

معاون وزیر بهداشت افزود: افرادی که دچار سوگ می‌شوند، اگر مراسم برگزار کنند، ابتدا دچار اضطراب می‌شوند و پس از مدتی به سمت افسردگی می‌روند. این روز‌ها نیز که هر روز شاهد مرگ حدود ۲۰۰ نفر بر اثر کرونا هستیم، متاسفانه شاهد ابتلای خانوادگی به کرونا نیز هستیم، بنابراین مشکلات افسردگی و اختلالات روانی در بین مردم بعد از کرونا بسیار بیشتر شده است.

وی ادامه داد: در دنیا حدود یک میلیارد نفر با اختلال روانی زندگی می‌کنند. سالانه سه میلیون نفر بر اثر مصرف الکل فوت می‌کنند. هر ۴۰ ثانیه یک نفر بر اثر اقدام به خودکشی از بین می‌رود و میلیون‌ها نفر تحت تأثیر کرونا هستند.

رئیسی گفت: گزارش‌های جهانی نشان می‌دهد که در کشور‌های با درآمد کم و متوسط، بیش از ۷۵ درصد افرادی که به نوعی از اختلال روانی، عصبی یا مصرف مواد رنج می‌برند، به درمان دسترسی ندارند.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: گزارش‌های جهانی نشان می‌دهد به طور متوسط، کشور‌ها در جهان ۳ درصد بودجه سلامت را به سلامت روان اختصاص می‌دهند این در حالی است که در کشور‌های پیشرفته، سهم سلامت روان از بودجه سلامت به ۱۰ درصد هم می‌رسد، اما در خیلی از کشور‌ها از یک درصد هم پایین‌تر است.

سهم سلامت روان ؛ ۳.۶ درصد بودجه سلامت
وی بیان کرد: در کشور ما حدود ۳.۶ درصد بودجه سلامت در حوزه سلامت روان هزینه می‌شود. میزان شیوع افسردگی ۱۲.۷ درصد است که شایعترین اختلال روانپزشکی است. این اختلال در زنان بیشتر از مردان است و در شهر‌ها بیش از روستاهاست؛ بنابراین شیوع افسردگی در زنان شهری بیش از زنان روستایی است. میزان افسردگی در افرادی که تحصیلات پایین‌تری دارند یا بیکار هستند نیز بیشتر است.

خبر مهم  دایره‌ شمول معروف و منکر در بیمارستان‌ها فراتر از آنچه در جامعه وجود دارد مطرح است

رئیسی درباره احتمال حرکت به سمت ایمنی گله‌ای گفت: تا ایمنی گله‌ای خیلی فاصله داریم. ایمنی گله‌ای زمانی است که ۶۶ درصد افراد کرونا بگیرند. یعنی بالای ۵۰ میلیون نفر در ایران و چنین چیزی امکانپذیر نیست، اما نکته مهم این است که الگوی بیماری که اخیراً در بیمارستان‌ها دیده می‌شود، بیشتر ابتلای خانوادگی است و این الگو نسبت به قبل بیشتر دیده می‌شود.

معاون وزیر بهداشت گفت: ویروس هیچ تغییری نکرده است. آنچه تغییر کرده رفتار ما انسان‌ها است، رفت و آمد‌های خانوادگی بیشتر شده است. مراعات‌ها کمتر شده است. خانواده‌ها فکر می‌کنند بین خودشان بیماری منتقل نمی‌شود و این تصور اشتباه است. بچه‌ها می‌توانند ویروس را به پدربزرگ و مادربزرگ منتقل کنند و این الگوی انتقال رو به افزایش است.

وی افزود: در مورد ایمنی گله‌ای هیچ جای دنیا چنین الگویی دنبال نمی‌شود. هیچ کشوری نمی‌تواند به ایمنی گله برسند، چون باید میلیون‌ها کشته بدهد تا به این نوع ایمنی برسد و این کاری عقلانی نیست و باید کلاً آن را کنار بگذاریم.

موج‌های اپیدمی؛ پیامد رفتار مردم و نه رفتار ویروس
رئیسی ادامه داد: سبک زندگی مردم بعد از کرونا تغییر کرده است. می‌توان آموزش‌ها و خرید‌های آنلاین انجام داد، در آینده برخی خدمات پزشکی را هم می‌شود از راه دور انجام داد. این تغییرات مثبت است و می‌توانیم در آینده این سبک زندگی را حفظ کنیم.

معاون وزیر بهداشت افزود: تحریم ۱۸ یا ۲۰ بانک دیگر فرقی ندارد. برای تهیه دارو و واکسن مشکل داریم. در مورد واکسن آنفلوانزا نیز برای واردات محموله که خریداری کرده بودیم و پول آن را هم داده بودیم، در آخرین لحظه جلوی آن را گرفتند. دیگر تحریمی باقی نمانده که انجام دهند. این بانک‌ها از قبل هم تحریم بوده‌اند و اوضاع تفاوتی نکرده است.

وی در پاسخ به پرسشی که اگر محدودیت‌های کرونا از فروردین و اردیبهشت‌ماه ادامه پیدا می‌کرد، کرونا کنترل می‌شد، گفت: اینکه اگر محدودیت‌های فروردین و اردیبهشت ادامه پیدا می‌کرد، چه می‌شد باید گفت آیا اگر همه مردم در خانه بمانند و سه ماه از خانه بیرون نیایند، اپیدمی کنترل می‌شود، اما دیگر نمی‌شود زندگی کرد. این دوگانه را باید با هم در نظر بگیریم. نمی‌شود همه چیز را تعطیل کنیم، بعد جامعه را کنترل کنیم.

وی گفت: موج‌های اپیدمی ناشی از رفتار ویروس نیست، بلکه ناشی از رفتار مردم است؛ بنابراین محدودیت‌ها به معنی بستن و تعطیلی توصیه نمی‌شود و ادامه رعایت پروتکل‌هاست که تأثیرگذار است.

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)

منبع:
آخرین اخبار سرویس پزشکی پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال
بانک پاسارگاد