3:30:00 - پنج‌شنبه 1 ژانویه 1970

مي‌توانيم مرجعيت علمي در حوزه آموزش پزشکي را به ايران برگردانيم

مي‌توانيم مرجعيت علمي در حوزه آموزش پزشکي را به ايران برگردانيم
ولايتي در همايش مرجعيت علمي در حوزه آموزش پزشکي: خبرگزاري آريا-رئيس هيات موسس و هيات امناي دانشگاه آزاد گفت: مرجعيت علمي موضوع تازه‌اي براي ما نيست و مي‌توانيم به اين مرجعيت برسيم همانطور که گذشتگان ما به آن رسيدند.به گزارش خبرگزاري آريا، علي‌اکبر ولايتي در چهارمين همايش مرجعيت علمي که با موضوع اهميت آموزش پزشکي […]


ولايتي در همايش مرجعيت علمي در حوزه آموزش پزشکي:

مي‌توانيم مرجعيت علمي در حوزه آموزش پزشکي را به ايران برگردانيم

خبرگزاري آريا-رئيس هيات موسس و هيات امناي دانشگاه آزاد گفت: مرجعيت علمي موضوع تازه‌اي براي ما نيست و مي‌توانيم به اين مرجعيت برسيم همانطور که گذشتگان ما به آن رسيدند.
به گزارش خبرگزاري آريا، علي‌اکبر ولايتي در چهارمين همايش مرجعيت علمي که با موضوع اهميت آموزش پزشکي در تعالي نظام سلامت به همت معاونت علوم پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي برگزار شد، گفت: دانشگاه جندي‌شاپور اولين دانشگاهي است که در تاريخ جهان در حوزه علوم پزشکي شکل گرفت، اين دانشگاه حدود ۱۷۰۰ سال سابقه دارد و قدمت آن به سال ۱۲۷۱ ميلادي برمي‌گردد.
رئيس هيات موسس و هيات امناي دانشگاه آزاد اسلامي افزود: فعاليت‌هاي دانشگاه جندي‌شاپور در ابتدا محدود بود، ولي به تدريج توسعه پيدا کرد و علوم پزشکي در اين دانشگاه به سه زبان پهلوي، سرياني و سانسکريت تدريس مي‌شد و استادان مختلفي از کشور‌هاي جهان در اين دانشگاه حضور داشتند.
وي گفت: مسيحيان نسطوري نيز به دليل اعتقاد به توحيد، به دستور انوشيروان در اين دانشگاه تدريس مي‌کردند و مجموعه پزشکاني که در اين دانشگاه حضور داشتند، توانسته بودند علم پزشکي در ايران را رونق بخشند.
ولايتي با بيان اينکه پس از ورود اسلام به ايران، يکي از اولين شهر‌هايي که بدون جنگ تسليم شد و اسلام را پذيرفت، جندي‌شاپور بود، افزود: با توجه به اهميتي که اسلام براي علم قائل است، مسلمانان از اين دانشگاه بهره زيادي بردند و اساس پزشکي بيت‌الحکمه در بغداد را پزشکان جندي‌شاپور بنا نهاده‌اند.
رئيس هيات موسس و هيات امناي دانشگاه آزاد اسلامي با تاکيد بر اينکه در هيچ تمدني به اندازه ايران کتاب پزشکي وجود ندارد، گفت: حدود ۱۴ هزار کتاب با متن پزشکي در ايران نوشته شده است و پزشکي ايراني از گذشته تاکنون اينگونه نبوده است که فقط از کشور‌هاي ديگر تقليد کند بلکه ايرانيان و مسلمانان بر علم پزشکي افزودند.
وي افزود: قديمي‌ترين کتاب پزشکي که به زبان فارسي باقي مانده است، کتاب «هدايه المتعالمين في‌الطب» نوشته ابوبکر ربيع بن احمد اخويني بخاري ملقب به اخويني بخاري است که اين کتاب را براي فرزند خود به نگارش درآورد؛ در اين کتاب درخصوص تعريف علم پزشکي آمده است که «پزشکي پيشه‌اي بود که تندرستي آدميان را نگه دارد و جون رفته باشد باز آرد از روي علم و عمل».
رئيس هيات موسس و هيات امناي دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينکه ابومنصور موفق هروي کهن‌ترين کتاب فارسي موجود در داروشناسي را به رشته تحرير درآورده است، گفت: نخستين کسي که کتاب جامعي در حوزه حوزه علوم پزشکي باليني تدوين کرده است، محمد بن زکرياي رازي با کتاب «الحاوي» است که اخيراً در ۲۳ جلد به زبان فارسي ترجمه شده است.
وي با اشاره به کتاب «قانون» ابوعلي سينا، افزود: علت ماندگاري «قانون» در تاريخ طب، اين است که ابن سينا براي اولين بار پزشکي را به صورت منطقي بيان کرد. نجم‌الدين محمد بن الياس شيرازي هم نخستين کسي است که در تاريخ طب کتاب مصور دقيق آناتومي نگاشته است.
ولايتي با بيان اينکه طبابت ايران اسلامي در گذشته به هند منتقل شد، گفت: اکنون در هند دو نوع پزشکي يوناني و پزشکي جديد وجود دارد که مرجع پزشکي يوناني آن‌ها کتاب‌هاي ايراني است، اما به دليل استعمار هندوستان توسط انگليس، اين پزشکي به پزشکي يوناني معروف شده است.
رئيس هيات موسس و هيات امناي دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينکه مسلمانان و در رأس آن ايرانيان هزار سال پرچمدار پزشکي در جهان بودند، تاکيد کرد: مرجعيت علمي موضوع تازه‌اي براي ما نيست و ما مي‌توانيم به اين مرجعيت برسيم همانطور که گذشتگان ما به آن رسيدند و اميدوارم دکتر نفر معاون علوم پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي و همکاران وي کاري کنند که مرجعيت علمي در حوزه آموزش پزشکي دوباره به ايران بازگردد.

خبر مهم  ۷۵ درصد مدیریت نظام سلامت خارج از مدیریت وزارت بهداشت است
0/5 (0 نقد و بررسی)

منبع:
آخرین اخبار سرویس پزشکی پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال
بانک پاسارگاد