16:13:14 - جمعه 11 دسامبر 2020

مشاور وزیر بهداشت درباره واردات واکسن کرونا توضیح داد

مشاور وزیر بهداشت درباره واردات واکسن کرونا توضیح داد
علیرضا وهاب‌زاده، مشاور وزیر بهداشت طی رشته توییتی توضیحاتی درباره تهیه واکسن کرونا منتشر کرد.

شعار سال: بر فرض تامین ارز و گذشتن از سد تحریم‌ها و خط پولی بانکی و قبول شرکت‌های خارجی برای فروش واکسن کرونا به ایران اولا تا ۳ماه آینده، هیچ کشوری امکان تامین نامحدود واکسن را ندارد و نهایتا میتوانند محدود تولید کنند.

دوما همین تعداد محدود نهایتا سهم مصرف داخلی کشور تولیدکننده و کشور‌های هم‌پیمان و کشور‌هایی است که در مطالعه بالینی و تست انسانی این واکسن‌ها مشارکت داشته‌اند.

مثلا: چین فعلا توانایی تولید سالانه۴۰۰ میلیون دوز را دارد و آمریکا تا سه ماه آینده قول تولید۱۰۰ میلیون واکسن را داده است.

خبر مهم  تحریم‌های ظالمانه آمریکا سد ورود دستگاه‌های دیالیز به کشور

ضمن اینکه برخی از واکسن‌های خارجی هنوز هم با عوارضی همراه است و تا نهایی و قطعی شدن و دریافت مجوز سازمان بهداشت جهانی فاصله دارند و باید منتظر اثربخشی و جوابدهی قطعی بود.

البته برخی از نمونه‌ها باعث حساسیت‌ها و عوارضی شده است که بعضا طبیعی و در تمام واکسن‌ها دیده می‌شود.

اولویت برای ایران، تامین واکسن از تولید داخل است

اولویت برای ایران، تامین واکسن از تولید داخل است که با توجه به پیشرفت‌های صورت گرفته، با فاصله اندکی از برخی واکسن‌های خارجی در دسترس خواهد بود.

خبر مهم  ۲۳.۶ درصد؛ میزان شیوع اختلالات روانی در جمعیت ۱۵ تا ۶۴ سال ایران،

در این فاصله نیز سعی می‌شود با استفاده از منابع معتبر و مورد تایید خارجی، تعداد محدودی واکسن برای گروه‌های پرخطر و سالمندان تامین شود.

برخی از کشور‌های منطقه در حال خرید همین واکسن‌های تایید نشده هستند که البته عجله در این موضوع ممکن است با عوارضی همراه باشد.

ضمن اینکه این کشور‌ها در مطالعات بالینی و تست انسانی واکسن‌های کشور‌های تولیدکننده شرکت کرده‌اند و این موضوع دلیل در اولویت قرارگرفتن است.

علیرغم ثبت سفارش برای واکسن خارجی، ایران تست واکسن هیچ شرکتی را روی هموطنان قبول نکرده است و منتظر تایید نهایی آن و تکیه بر توان دانشمندان داخلی بوده که تا امروز نتایج مطلوب با استاندارد جهانی داشته است. تولید واکسن یک بحث است و تولید انبوه آن یک بحث که هر دو زمان بر و پیچیده است.

خبر مهم  امکان تخلف در واردات دارو در حد صفر است/دغدغه وزیر قابل احترام است

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از مشرق نیوز، تاریخ انتشار:۲۱ آذر ۱۳۹۹، کدخبر:۱۱۵۴۲۵۴، mashreghnews.ir

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)

منبع:
آخرین اخبار سرویس پزشکی پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال
بانک پاسارگاد