18:30:26 - یکشنبه 11 اکتبر 2020

درد، زندگی یک سوم انسان‌های جهان را مختل کرده است

درد، زندگی یک سوم انسان‌های جهان را مختل کرده است
سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۰۴ با توجه به اهمیت مسئله درد کشیدن انسان ها، روز ۱۱ اکتبر مصادف با ۲۰ مهر را به عنوان روز جهانی مبارزه با درد نامگذاری کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ شاید بتوان درد را شایع‌ترین شکایت بیمارانی دانست که به پزشکان مراجعه می‌کنند. تقریبا هیچ انسانی نیست که در دوره‌ای از زندگی خود گونه‌ای از درد را تجربه نکرده باشد. درد‌ها چه در موارد حاد و چه در موارد مزمن بر ابعاد گوناگون زندگی فردی و اجتماعی بیماران تاثیرات غیرقابل انکاری می‌گذارند. برای بسیاری از بیماران بی‌درد ساختن و توقف درک درد بزرگترین خدمتی ست که می‌توان ارزانی داشت. در این زمینه به ویژه درد‌های مزمن بیش از درد‌های حاد مورد توجه‌اند.
دکتر مسعود هاشمی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه طبق گزارش‌های سازمان جهانی بهداشت زندگی یک سوم انسان‌های جهان به خاطر درد مختل شده است، بر ضرورت جلوگیری از بروز درد‌های مزمن تاکید می‌کند.
این روز برای جلب توجه جوامع علمی، بشری، سیاسی و اقتصادی به مسئله درد نامگذاری شد، زیرا به گزارش سازمان جهانی بهداشت زندگی بسیاری از انسان‌ها به خاطر درد مختل شده است، درد‌هایی که به علل مختلف از جمله سرطان، عفونت ها، بیماری‌ها و درد‌های پس از جراحی ایجاد می‌شوند، می‌توانند زندگی انسان‌ها را از حالت طبیعی خارج کند.
دکتر هاشمی می‌افزاید: بنابر گزارش‌های سازمان جهانی بهداشت یک پنجم انسان‌ها از درد‌های متوسط تا شدید رنج می‌برند و زندگی یک سوم انسان‌ها نیز به خاطر درد مختل شده است و نمی‌توانند بدون وابستگی به دیگران زندگی کنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه انجمن جهانی درد نیز هرسال عنوانی را برای سال مشخص می‌کند، می‌گوید: امسال به عنوان سال جهانی پیشگیری از درد نامگذاری شده است.
این متخصص با بیان اینکه درد‌های مزمن بر اثر دلایلی همچون جراحی، تروماها، عوارض درمان‌های سرطان‌ها و عفونت‌ها رخ می‌دهد، خاطر نشان می‌کند: درد مزمن می‌تواند زندگی بشر را مختل کند و تا سال‌ها فرد را آزار دهد.
وی با بیان اینکه درد‌های مزمن پس از بهبود آسیب‌هایی همچون اعمال جراحی، شکستگی‌ها و بهبود بیماری‌های عفونی می‌توانند تا سال‌ها همراه فرد باقی بمانند، می‌افزاید: به همین خاطر دانشمندان به جلوگیری از تبدیل شدن درد حاد به درد مزمن توجه ویژه کرده اند.
دکتر هاشمی می‌دهد: دانشمندان پس از پیدا کردن علل و تغییراتی که در سیستم اعصاب محیطی، نخاعی و مغز باعث باقی ماندن درد پس از برطرف شدن آسیب حاد می‌شود، توانستند با برخی از دارو‌ها جلوی باقی ماندن این درد‌ها را بگیرند.
این متخصص می‌افزاید: سال هاست بر ضرورت انجام دادن اقدامات لازم برای باقی نماندن درد‌های پس از جراحی تاکید می‌شود و دارو‌هایی همچون مسکن‌ها یا ضد التهاب‌های غیر استروئیدی، کتامین و ممانتین می‌توانند تا حدی از مزمن شدن این درد‌ها جلوگیری کنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه ۲۵ تا ۵۰ درصد بیماران سرطانی که شیمی درمانی شده اند، پس از بهبود بیماری در کیفیت زندگی خود دچار مشکلاتی هستند، می‌گوید: تحقیقات نشان داده است که استفاده از دارو‌های ضد تشنج و یا برخی دارو‌های ضد افسردگی می‌تواند تا حدی از بروز این عوارض و مزمن شدن درد‌ها جلوگیری کند.
وی با بیان اینکه بیماری عفونی زونا یکی از بیماری‌هایی است که درد آن پس از بهبود نیز در زندگی فرد مزمن می‌شود، خاطر نشان می‌کند: قبلا گفته می‌شد اگر درمان‌های ضدویروسی در درمان این بیماری زود آغاز شوند می‌توان از مزمن شدن درد زونا جلوگیری کرد، اما امروزه این باور کمی زیر سوال رفته است و گفته می‌شود که مصرف دارو‌های کمکی در کنار دارو‌های ضدویروسی می‌تواند در جلوگیری از درد‌های مزمن پس از بهبود علائم پوستی زونا کمک کند.
دکتر هاشمی با تاکید بر پیچیدگی و اهمیت پیشگیری از درد می‌گوید: این مسئله نیاز به تحقیقات و بررسی‌های فراوانی دارد؛ در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز به عنوان دانشگاهی که در تربیت فلوشیپ درد سرآمد دانشگاه‌ها بوده است، بسیاری از تحقیقات می‌تواند در این زمینه صورت بگیرد، زیرا ژورنال‌های معتبر دنیا با بالاترین رنکینگ‌ها از این دست مطالعات بسیار استقبال می‌کنند.
در سال‌های اخیر کیفیت زندگی و امید به زندگی در کشور‌های توسعه یافته افزایش یافته است و جمعیت به سمت سنین بالاتر می‌روند، همین امر این توقع را افزایش می‌دهد که با بالا رفتن سن، کیفیت زندگی افراد نیز بهتر شود؛ یکی از عمده‌ترین مواردی که کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار می‌دهد مسئله درد است. در کشور ما هم وزارت بهداشت اهمیت خاصی برای موضوع درد در گروه‌های خاص مثل سالمندان قائل است؛ همچنین در سال‌های اخیر برای موضوع زایمان بدون درد و گروه‌های دیگری مانند کودکان و درد‌های مزمن تدابیر زیادی در نظر گرفته شده و با راه اندازی کلینیک‌های درد در برخی بیمارستان‌ها تلاش در ارتقا و بهبود کیفیت زندگی مد نظر قرار گرفته است.

خبر مهم  سوم دی ؛رویداد ملی ایده‌بازار فراورده‌های بهداشتی، آرایشی، شوینده و سلولزی

گزارش از مریم صادقی
خبرنگار تحریریه علمی فرهنگی خبرگزاری صدا وسیما

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)

منبع:
آخرین اخبار سرویس پزشکی پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال
بانک پاسارگاد