22:08:15 - چهارشنبه 11 نوامبر 2020

توجه به جنبه‌های کمتر مدیریت شده کرونا در طرح شهید سلیمانی

توجه به جنبه‌های کمتر مدیریت شده کرونا در طرح شهید سلیمانی
رئیس بسیج جامعه پزشکی کشور با اشاره به اجرای طرح شهید سلیمانی در راستای مقابله با گسترش ویروس کرونا و قطع زنجیره انتقال آن، جزئیات این طرح را تشریح کرد.

شاهین محمدصادقی، رئیس بسیج جامعه پزشکی کشور، در گفت‌وگو با ایکنا، با اشاره به اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی در راستای مقابله با گسترش ویروس کرونا و قطع زنجیره انتقال آن، اظهار کرد: این طرح قرار است با مشارکت هزاران نفر از نیرو‌های فنی و تخصصی بسیجی برنامه‌ریزی و اجرا شود. این طرح در راستای کمک به اجرای بهتر سیاست‌های وزارت بهداشت به عنوان متولی کنترل این بیماری در کشور تهیه شده است و بیماران به صورت فعال و بنا به تمایل خود در منزل یا نقاهتگاه‌های تجهیز شده تحت مراقبت‌های بهداشتی و درمانی قرار می‌گیرند.

رئیس بسیج جامعه پزشکی یادآور شد: حوزه‌های کمتر مدیریت‌‌شده در کنترل اپیدمی کرونا، قبل از شروع علائم بالینی تا زمان مراجعه به مراکز درمانی و پس از ترخیص از بیمارستان است. این دوره‌ها در گسترش اپیدمی بسیار با اهمیت تلقی می‌شود. براساس مطالعات، اگر قبل و بعد از مراجعه و ترخیص مبتلایان، افراد در معرض خطر به ویژه افراد پرخطر اصلی رهگیری، پیگیری و مراقبت شوند، میزان ابتلای شدید کم می‌شود و در نتیجه هم بار مراجعه به بیمارستان‌ها و مرگ و میر کاهش می‌یابد.

خبر مهم  هزینه های جهانی برای دیابت تا سال ۲۰۳۰ دو برابر می شود

وی تصریح کرد: این طرح نیاز به تجهیزات و امکانات زیادی ندارد. از نیروی انسانی موجود به خصوص نیرو‌های بسیج، حمایت خیریه‌ها و سایر نیرو‌های داوطلب استفاده می‌شود و با سطح‌بندی خدمات مراقبتی و جستجو و پیگیری موارد بیماری در مراحل اولیه بیماری، هزینه اثربخشی مداخلات مورد توجه قرار گرفته است. این طرح براساس تجارب و مطالعات بومی و بین‌المللی از زمان شیوع کرونا تا امروز تدوین شده و از منظر‌ تخصص‌های مختلف به این بیماری پرداخته است.

خبر مهم  سقوط بوئینگ 737 مسافربری اوکراینی/ 147 مسافر ایرانی بودند

رئیس بسیج جامعه پزشکی کشور با بیان اینکه هدف اصلی طرح شهید سلیمانی رهگیری، پیگیری و مراقبت از افراد مشکوک و مبتلابه کرونا قبل و بعد از بستری در بیمارستان است، یادآور شد: در سطح اول خدمات، شناسایی افراد دارای علائم بالینی و مشکوک پیش از مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی انجام می‌شود و افراد پرخطر مواجهه شده با موارد ابتلا و مشکوک مورد رصد و پیگیری قرار می‌گیرند. مراقبت‌های پرستاری و غربالگری اولیه در سطح دوم خدمات و مراقبت‌های پزشکی، خدمات درمانی سرپایی و غیربستری و ارجاع به مراکز درمانی نیز در سطح سوم خدمات وجود دارد.

خبر مهم  تدوین نقشه جامع مطالعات اسلام و سلامت

محمدصادقی با بیان اینکه از نیرو‌های دانشجویی، داوطلب، سازمان‌ها و خیریه‌ها نیز قرار است در این طرح مشارکت کنند، گفت: حمایت‌های مددکاری در مورد خانواده‌های بی‌بضاعت و کم‌بضاعت از دیگر اهداف طرح شهید سلیمانی است.
انتهای پیام

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)

منبع:
آخرین اخبار سرویس پزشکی پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال
بانک پاسارگاد