13:08:30 - جمعه 16 فوریه 2018

تاکنون در ایرانی‌ها بیماری آنفلوآنزای نوع H5N6 دیده نشده است

تاکنون در ایرانی‌ها بیماری آنفلوآنزای نوع H5N6 دیده نشده است
به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از وزارت بهداشت، محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما با بیان اینکه بیماری انسانی ناشی از ویروس آنفلوآنزای نوع H5N6 در ایران دیده نشده است، تأکید کرد: ممکن است قدرت این ویروس بیشتر شود و انسان را مبتلا […]

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از وزارت بهداشت، محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما با بیان اینکه بیماری انسانی ناشی از ویروس آنفلوآنزای نوع H5N6 در ایران دیده نشده است، تأکید کرد: ممکن است قدرت این ویروس بیشتر شود و انسان را مبتلا کند.

وی افزود: در کشور چین یک سوم مبتلایان به آنفلوآنزای نوع H5N6 علیرغم انجام اقدامات درمانی، جان خود را از دست داده‌اند.

گویا تصریح کرد: درمان دارویی این نوع ویروس وجود دارد اما زمان تشخیص، بسیار مهم است که باید به موقع باشد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت راه‌های اصلی انتقال ویروس آنفلوآنزای نوع H5N6 را تماس با پرنده آلوده، دست زدن به فضولات، سر بریدن، پر کندن و تماس با ترشحات بدن پرنده آلوده برشمرد.

وی با اشاره به اینکه حرارت می‌تواند ویروس آنفلوآنزا را از بین ببرد، تصریح کرد: بعید است که این نوع ویروس از راه خوردن منتقل شود و در برخی از کشورها که این ویروس از راه خوردن منتقل شده از راه مصرف گوشت خام بوده که در کشور ما چنین چیزی مطرح نیست.

گویا با بیان اینکه علائم این نوع ویروس ابتدا به شکل سرماخوردگی است و با تب، سرفه، بدن و گلو درد همراه است و پس از آن پیشرفت می‌کند، تاکید کرد: اما در برخی افراد این سرماخوردگی بهبود پیدا می‌کند و در موارد پیشرفت بیماری دستگاه تنفسی را گرفتار می‌کند.

وی افزود: افرادی که سیستم دفاعی بدن آنها ضعیف است، بیشتر در معرض ابتلا به ویروس آنفلوانزای نوع H5N6 هستند که ممکن است دچار ذات‌الریه شوند و میکروب‌های دیگری به بدن آنها وارد شود و بیماری این افراد را تشدید کند که باید در بیمارستان‌ها بستری و ایزوله شوند و تحت درمان قرار گیرند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداش ضمن قدردانی و تشکر از همه همکاران و دست اندرکاران مبارزه با ویروس آنفلوآنزای نوع H5N6 در سازمان دامپزشکی، محیط زیست و وزارت بهداشت، گفت: این عزیزان شبانه روز تلاش می‌کنند تا ابتلای انسانی این ویروس رخ ندهد.

منبع:
آخرین اخبار سرویس پزشکی پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال
بانک پاسارگاد