18:30:13 - یکشنبه 11 اکتبر 2020

تأکید بر اهمیت آموزش سواد سلامت روان به مردم

تأکید بر اهمیت آموزش سواد سلامت روان به مردم
مدیرکل دفتر سلامت روانی وزارت بهداشت : موضوع مهم این روز‌ها افزایش سواد سلامت افراد است تا با گسترش خدمات برای دریافت این خدمات به کارشناسان ما مراجعه کنند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و سلامت گروه علمی فرهنگی و هنری خبرگزاری صدا و سیما، آقای دکتر احمد حاجبی، در نشست خبری که به مناسبت هفته سلامت روان، در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به صورت نشست تصویری (ویدیوکنفرانس) برگزار شد، گفت: به ازای هر ۴۵ هزار نفر یک روانپزشک داریم. استاندارد خاصی در مورد این عدد تعریف نشده است و در کشور‌های مختلف این عدد متفاوت است؛ البته نکته قابل تأمل توزیع نامتوازن پزشک میان جامعه است. به طور معمول در رابطه با اختلالات روانپزشکی هیچ درجه بندی وجود ندارد، چون روند بیماری‌ها ثابت نیست. زمانی که ما بر اساس شاخص‌ها اعلام کردیم شیوع اختلالات روانپزشکی در کشور ۲۳ و ۶ دهم درصد است درهمان زمان این اختلالات در آمریکا ۲۶ و نیم درصد گزارش شد و اعداد متفاوت است.

کم درآمد‌ها کمتر اختلالات روانی خود را درمان می‌کنند
وی افزود: مطالعات نشان می‌دهد ۷۵ درصد کسانی که دچار اختلالات روانپزشکی هستند به ویژه آن‌ها که درآمد پایین و متوسط دارند از خدمتی در راستای اختلال خود استفاده نمی‌کنند. این درصد در مطالعات جهانی هم تقریبا همین میزان است.

خبر مهم  خون نادر

تأثیر تغذیه مناسب بر سلامت روان
آقای دکتر حاجبی با تأکید براینکه تغذیه سالم جزئی از شیوه زندگی سالم است، گفت: تغذیه سالم می‌تواند در سلامت روان هم آثار مثبت داشته باشد. تغذیه سالم الزاما تغذیه گران نیست، بلکه تغذیه‌ای است که متخصصان تغذیه آن‌ها را توصیه کرده اند. به طور معمول اختلالات روانپزشکی در تغییر عادات غذایی هم مؤثر است به طور مثل در بحث افسردگی اغلب شاهد کاهش اشتهای افراد هستیم.

فعالیت ۲ هزار روانشناس در نظام مراقبت‌های بهداشتی
مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت درباره ارائه خدمات روانپزشکی در دوران کرونا، اظهار کرد: گروه‌های هدفی مد نظرمان بود که مداخلاتی هم صورت گرفت. سرمایه گذاری در حوزه سلامت روان بسیار مهم است و در حال حاضر نسبت به دهه‌های قبل حرکت‌های روبه جلویی داشته ایم. در نظام مراقبت‌های ویژه حدود ۲ هزار روانشناس در سطح یک ارائه خدمت می‌کنند و دسترسی مردم به دریافت این خدمات افزایش داشته است. کارشناسان ما آموزش دیده اند تا هم در مباحث پیشگیری و هم مداخله هنگام بیماری فعال باشند. نظام سلامت برای ایجاد عدالت در دسترسی و ارائه خدمات رایگان از سال ۱۳۹۳ همزمان با طرح تحول سلامت تعداد روانشناسان را افزایش داد تا بهتر پاسخگوی نیاز مردم باشیم.
وی با تأکید بر اهمیت آموزش سواد سلامت روان به مردم، تصریح کرد: نظام سلامت در حال حاضر به عنوان هدفی اصلی باید بر این موضوع کار کند. شعار امسال سازمان بهداشت جهانی در زمینه سلامت روان «سلامت روان برای همه، سرمایه گذاری بیشتر، دسترسی بیشتر برای همه در همه جا» است که به این مهم می‌پردازد تا با افزایش دسترسی‌ها آگاهی مردم هم افزایش یابد.
آقای دکتر حاجبی در ادامه درخصوص صدور پروانه‌های مطب روانشناسان، گفت: در حوزه روانشناسی، سازمان نظام روانشناسی بر اساس اساسنامه از پیش تعیین شده پروانه‌های این افراد را صادر می‌کند و دانش آموختگان رشته‌های مرتبط با سلامت روان که مدرک کارشناسی ارشد به بالاتر دارند می‌توانند پروانه دفتر کار داشته باشند. با این وصف نظارت بر این دفاتر و افراد با سازمان نظام روانشناسی است که با توجه به اساسنامه خود مجوز‌های کار را صادر می‌کند. این سازمان دغدغه‌های جدی در این زمینه دارد و مکانیسم صدور پروانه را سخت‌تر از گذشته کرده است

خبر مهم  ۳۰ هزار و ۵۰۰ پرستار کشور کرونا گرفتند

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)

منبع:
آخرین اخبار سرویس پزشکی پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال
بانک پاسارگاد