18:12:00 - یکشنبه 18 فوریه 2018

انتقال آنفلوانزای پرندگان به انسان در ایران گزارش نشده است

انتقال آنفلوانزای پرندگان به انسان در ایران گزارش نشده است
کد خبر: ۸۲۸۳۶۱۱۴ (۶۳۹۵۵۲۱) تاریخ خبر: ۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ساعت: ۱۴:۴۲ ‘; $.ajax({ type: “Post”, url: “/NetServices/Ajax.aspx/SendToFriend”, data: “{data:’” + data + “‘, enterd: ‘” + enterd + “‘ , captcha:’” + captcha + “‘ }”, contentType: “application/json; charset=utf-8”, dataType: “json”, success: function (msg) { if (msg.d == “”) { //alert(‘با موفقیت ارسال شد’); ResultText.innerHTML = “ […]

کد خبر:


‘;

$.ajax({
type: “Post”,
url: “/NetServices/Ajax.aspx/SendToFriend”,
data: “{data:'” + data + “‘, enterd: ‘” + enterd + “‘ , captcha:'” + captcha + “‘ }”,
contentType: “application/json; charset=utf-8”,
dataType: “json”,
success: function (msg) {

if (msg.d == “”) {
//alert(‘با موفقیت ارسال شد’);
ResultText.innerHTML = “

با موفقیت ارسال شد

“+ divbody;
} else {
alert(msg.d);
ResultText.innerHTML = oldhtml;

}
ctl00_ctl00_ContentPlaceHolder_ContentPlaceHolder_NewsContent4_Ajaxsendfriend_uc1_Captcha_US1_chanagesecurecode();

},
error: function () {
ResultText.innerHTML = “error”;
}
});

}

function ShowPopup(layer, obj) {

$(“.popup”).colorbox({ width: “350px”, inline: true, href: “#ResultText” });
//var objLayer = document.getElementById(layer);
//doPopup(objLayer,obj)
}

دکتر مسعود مردانی روز یکشنبه درگفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: در ماه های اخیر دو نوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان شامل H5N6 و H5N8 در ایران مشاهده شده اما این بیماری تاکنون به ایرانی ها منتقل نشده است.
این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان ( H5N6) در برخی از استان ها به خصوص گیلان اشاره کرد و گفت: هرچند شاهد شیوع بیماری در برخی از کشتارگاه ها، مرغداری ها و محل نگهداری طیور در کشور بودیم اما تاکنون هیچ گزارشی از انتقال بیماری به ایرانی ها منتشر نشده است.
مردانی با اشاره به اینکه سازمان دامپزشکی با انجام اقدامات احتیاطی توانست این بیماری را تحت کنترل درآورد، معدوم سازی در سطح وسیع، نابود کردن تعداد زیادی از ماکیان از جمله مرغ و جوجه و دفع بهداشتی لاشه های پرندگان و ماکیان را از جمله اقدامات صورت گرفته در این زمینه عنوان کرد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: تاکنون ۱۸ مورد انتقال بیماری آنفلوانزا پرندگان فوق حاد ( H5N6) در دنیا گزارش شده که همه آنها در کشور چین بوده است.

خبر مهم  از واکنش رئیس سازمان محیط زیست ایران به اظهارات نتانیاهو تا ۴ اولویت افشانی برای تهران

** شناسایی نوع جدید آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در اطراف دریاچه چیتگر تهران
وی به شناسایی نوع جدید آنفلوانزای فوق حاد پرندگان ( H5N8 ) در اطراف دریاچه چیتگر تهران هم اشاره کرد و گفت: این نوع بیماری حدود یک هفته قبل در این منطقه مشاهده شد. تاکنون گزارشی از انتقال این بیماری به انسان در دنیا منتشر نشده است.
متخصص بیماری های عفونی تاکید کرد: برغم این موضوع، باید اقدامات پیشگیرانه از سوی مسئولان به دقت انجام گیرد تا شاهد شیوع آن در کشور نباشیم.
وی با اشاره به این که آنفلوانزای فوق حاد پرندگان خطرناک تر از آنفلوانزای فصلی است، گفت: هرچند این ۲ نوع بیماری در کشور کنترل شده اما مسئولان باید به دقت مراقب باشند و کنترل های لازم را انجام دهند.
مردانی تاکید کرد که همچنین لازم است کنترل دقیق روی پرندگان وحشی به خصوص مهاجر صورت بگیرد؛ پرندگان مهاجر می توانند آلوده به ویروس این بیماری باشند و مشکلاتی را برای مردم به وجود آورند.
این عضو کمیته کشوری آنفلوانزا در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مردم توصیه کرد که از دست زدن و نگهداری این پرندگان و نیز استفاده از گوشت آنها به شدت خودداری کنند.

خبر مهم  نجات بیماران با کارخانه تولید سلول انسانی

** گوشت پرندگان شکاری مصرف نشود
وی توصیه کرد که برای در امان ماندن از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، گوشت پرندگان شکاری مصرف نشود و از شکار و نگهداری آنها به شدت خودداری شود .
مردانی از مردم خواست که از تماس مستقیم با پرندگان خانگی، وحشی و مرغ های خانگی به صورت جدی خودداری کنند و از نگهداری ماکیان به عنوان سرگرمی و تفریح برای کودکان پرهیز کنند.
وی همچنین تصریح کرد که اگر افراد در محل سکونت خود با لاشه های متعدد پرندگان یا ماکیان برخورد کردند، در اولین فرصت موضوع را به سازمان دامپزشکی محل سکونت خود اطلاع دهند.
متخصص بیماری های عفونی به زنان نیز توصیه کرد که اگر ماکیان از جمله مرغ را در خانه تمیز می کنند، حتما از دستکش استفاده کنند و آن را پس از اتمام کار در سطل زباله درب دار انداخته و دست خود را هم با آب و صابون بشویند.
علمی ** ۱۲۰۱ ** ۱۴۴۰
خبرنگار: عبدالکریم جبارپور** انتشار: گلشن

خبر مهم  اینفوگرافی / میزان تلفات حوادث ترافیکی در ایران و جهان

انتهای پیام /*

0/5 (0 نقد و بررسی)

منبع:
آخرین اخبار سرویس پزشکی پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال
بانک پاسارگاد