3:30:00 - پنج‌شنبه 1 ژانویه 1970

افزايش سقط جنين بر اثر سونوگرافي‌هاي بي مورد در بارداري

افزايش سقط جنين بر اثر سونوگرافي‌هاي بي مورد در بارداري
خبرگزاري آريا-نائب رئيس انجمن راديولوژي ايران گفت: در يک بارداري ساده و مادر کم‌خطر، انجام دادن ۳ تا ۵ مورد سونوگرافي در دوران بارداري کفايت مي‌کند.به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از روابط عمومي انجمن راديولوژي ايران، حسين کرمپور در آستانه برگزاري سمينار دو روزه تصويربرداري زنان افزود: انجام سونوگرافي توسط اشخاص فاقد صلاحيت علمي […]

افزايش سقط جنين بر اثر سونوگرافي‌هاي بي مورد در بارداري

خبرگزاري آريا-نائب رئيس انجمن راديولوژي ايران گفت: در يک بارداري ساده و مادر کم‌خطر، انجام دادن ۳ تا ۵ مورد سونوگرافي در دوران بارداري کفايت مي‌کند.
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از روابط عمومي انجمن راديولوژي ايران، حسين کرمپور در آستانه برگزاري سمينار دو روزه تصويربرداري زنان افزود: انجام سونوگرافي توسط اشخاص فاقد صلاحيت علمي و تجربي مي‌تواند تشخيص غلط و در نتيجه سقط جنين را به همراه داشته باشد.
وي گفت: تصويربرداري زنان نقش مهمي در حفظ سلامت بانوان و پيشگيري از سرطان‌هاي مختلف آن‌ها همچون سرطان سينه، رحم و تخمدان دارد.
کرمپور افزود: همچنين کنترل قبل بارداري، بررسي جنين و تشخيص بيماري‌هاي احتمالي آن با فعاليت راديولوژيست قابل انجام است.
وي با اشاره به اينکه تصويربرداري در حوزه زنان توسط راديولوژيست‌ها از تولد نوزاداني که قابليت حيات ندارند جلوگيري مي‌کند و در واقع اين مسئله کمکي براي سلامت مادران باردار و جنين است، گفت: غربالگري بيماري‌هاي سينه و بدخيمي‌ها نيز با ماموگرافي، سونوگرافي و ام آر آي قابل تشخيص است و راديولوژيست‌ها تلاش مي‌کنند با بررسي دقيق وضعيت بيمار، بدخيمي را تشخيص تا اقدامات درماني به صورت سريع صورت گيرد و از طول عمر بيمار کاسته نشود.
نائب رئيس انجمن راديولوژي ايران افزود: سونوگرافي مادران باردار بسيار حائز اهميت است و اين مسئله در تشخيص ناهنجاري‌هاي جنيني بسيار حائز اهميت است، البته اساس سونوگرافي امواج فراصوت است و ارتباطي با اشعه ايکس ندارد بنابراين استفاده از اين روش براي مادر باردار و حتي ساير افراد هيچ ضرري ندارد.
کرمپور گفت: البته در استفاده از هر وسيله‌اي بايد به برخي از فاکتور‌ها توجه کرد، به طور مثال؛ صلاحيت حرفه‌اي فرد انجام دهنده سونوگرافي از لحاظ تئوري و علمي بسيار حائز اهميت است تا با تشخيص صحيح به بيمار بتوانيم کمک کنيم زيرا در غير اين صورت تشخيص غلط درمان غلطي به همراه خواهد داشت.
وي با بيان اينکه بعد مالي براي بيمار و اقتصاد سلامت حائز اهميت است، افزود: هر سونوگرافي که بدون انديکاسيون و بي‌مورد تجويز شود بار مالي بسيار سنگيني براي بيمار و بيمه‌ها داشته و سبب ضرر و زيان به سلامت کشور مي‌شود.
نائب رئيس انجمن راديولوژي ايران گفت: در کشور ما طبق قوانين موجود، هيچ متخصصي غير از متخصصين راديولوژي اجازه سونوگرافي، دريافت هزينه و ارائه گزارش در اين زمينه را ندارند.
انجمن راديولوژي ايران، سمينار تصويربرداري زنان را ۲۶ و ۲۷ بهمن در هتل ارم تهران برگزار مي‌کند.

خبر مهم  نگاهی به عوامل بروز آلرژی‌ها در بهار / چند راهکار برای درمان
0/5 (0 نقد و بررسی)

منبع:
آخرین اخبار سرویس پزشکی پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال
بانک پاسارگاد