3:30:00 - پنج‌شنبه 1 ژانویه 1970

اعتياد در استفاده از شبکه‌هاي اجتماعي فرد را منزوي مي‌کند

اعتياد در استفاده از شبکه‌هاي اجتماعي فرد را منزوي مي‌کند
خبرگزاري آريا-دبير ستاد توسعه علوم و فن آوري‌هاي شناختي گفت: اعتياد در استفاده از شبکه‌هاي اجتماعي مي‌تواند به ابعاد هيجاني و عاطفي مغز انسان آسيب بزند و فرد را دچار انزوا سازد.به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از روابط عمومي ستاد علوم شناختي؛ سيد کمال خرازي در آيين پاياني «هفته آگاهي از مغز» با اشاره […]

اعتياد در استفاده از شبکه‌هاي اجتماعي فرد را منزوي مي‌کند

خبرگزاري آريا-دبير ستاد توسعه علوم و فن آوري‌هاي شناختي گفت: اعتياد در استفاده از شبکه‌هاي اجتماعي مي‌تواند به ابعاد هيجاني و عاطفي مغز انسان آسيب بزند و فرد را دچار انزوا سازد.
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از روابط عمومي ستاد علوم شناختي؛ سيد کمال خرازي در آيين پاياني «هفته آگاهي از مغز» با اشاره به اينکه در مسائل اجتماعي با پديده‌هاي پيچيده‌اي روبرو هستيم، گفت: شکل گيري رفتار‌ها در جامعه متأثر از کارکرد‌هاي جمعي مغز انسان هاست.
وي افزود: با استفاده از داده‌هاي عظيمي که در فضاي مجازي و شبکه‌هاي اجتماعي وجود دارد مي‌توان با کمک علوم اجتماعي محاسباتي که زيرمجموعه علوم شناختي است، مدل‌هاي حاکم بر رفتار جوامع را ترسيم کرد و به شناخت دقيق پديده‌هاي اجتماعي دست يافت.
خرازي با بيان اينکه در «عصر داده‌هاي حجيم» به علت ظهور شبکه‌هاي اجتماعي هستيم، گفت: شبکه‌هاي اجتماعي شمشيري دولبه است، از يک طرف موجب شفافيت در جامعه مي‌شود و از آن مي‌توان در مطالعات اجتماعي استفاده کرد، اما از طرف ديگر اعتياد در استفاده از اين شبکه‌ها مي‌تواند آسيب‌هاي جدي بر مغز و ذهن انسان برجاي بگذارد.
وي افزود: مغز يک ارگان اجتماعي است که از اجتماع بيش از ۸۶ بيليون «نورون» تشکيل شده است به طوري که هر «نورون» چندين هزار پيوند با ساير نورون‌ها دارد و در مجموع يک شبکه عظيم داده پردازي را پديد مي‌آورند.
دبير ستاد علوم شناختي با اعلام اينکه شبکه‌هاي اجتماعي بر مغز انسان تأثيرمي گذارد، افزود: افرادي که معتاد به استفاده از شبکه‌هاي اجتماعي مي‌شوند، از داشتن ارتباطات فردي با ديگران محروم شده، ساختار، عملکرد و توان مغزي آن‌ها دچار آسيب مي‌شود.
خرازي در توضيح آثار مخرب اعتياد به شبکه‌هاي اجتماعي گفت: مغز انسان از دو نيمکره تشکيل شده است؛ نيمکره راست سيگنال‌هاي مختلفي چون تماس چشمي، بيان چهره، لحن، قيافه و شدت گفتار را که ما در تماس مستقيم خود با ديگران دريافت مي‌کنيم پردازش مي‌کند و اتصالات بيشتري با مراکز پردازش هيجان و احساسات، چون آميگدال دارد، در حالي که نيمکره چپ داده‌هاي مکتوب را پردازش کرده از اتصالات کمتري با مراکز پردازش هيجانات و عواطف برخوردار است، بنابر اين کساني که فقط از نيمکره چپ خود استفاده مي‌کنند و خود را از ارتباطات فرد با فرد محروم مي‌سازند از نظر هيجاني دچار آسيب و منزوي مي‌شوند.
دبير ستاد علوم شناختي همچنين درباره سوء استفاده از شبکه‌هاي اجتماعي و آثار سياسي و امنيتي آن افزود: حتي مديران سابق فيس بوک چون سين پارکر نخستين رئيس فيس بوک و چاماس پالي هپياتيا معاون سابق فيس بوک درباره آثار رواني و اجتماعي فيس بوک سخن گفته اند و يا راجر مک نامي از سرمايه گذاران در فيس بوک معتقد است فيس بوک تهديدي براي سلامت جامعه و دموکراسي محسوب مي‌شود.
خرازي گفت: چاماس پالي هيپاتيا معتقد است شبکه‌هاي اجتماعي مي‌تواند بافت و تار و پود جامعه را ويران سازد، زيرا در آن‌ها حقيقت و دروغ و عوام فريبي با هم مخلوط مي‌شوند. علاوه، شبکه‌هاي اجتماعي مي‌تواند مورد سوء استفاده گروه‌هاي تروريستي، آشوبگران اجتماعي و تبليغ گرايش‌هاي افراطي و يا سوء استفاده از اطلاعات شخصي افراد قرار گيرد.
دبير ستاد علوم شناختي افزود: به همين علت حتي خانم ترزا مي‌نخست وزير انگليس نيز در اين اواخر عليه شبکه‌هاي اجتماعي و خطرات آن سخن گفته است و يا يک دادگاه فدرال آلمان عليه فيس بوک و فروش اطلاعات شخصي افراد توسط آن حکم صادر کرده است، از سوي ديگر شبکه بريت بارت در تبليغ نژاد پرستي و برتري سفيد پوستان آمريکايي که منجر به پيروزي ترامپ شد نقش اساسي داشته است.
خرازي با اشاره به اهداف و وظايف ستاد علوم شناختي در ترويج و توسعه اين دانش در مراکز علمي، تحقيقاتي و تخصصي در سطح کشور، گفت: مغز سالم موجب خلاقيت، پيشرفت و تفکر است و آشنايي با ساختار‌ها و عملکرد مغز مي‌تواند به توانمند سازي آن و پيشگيري از ابتلاء به اختلالات ذهني و مغزي کمک کند.
در اين مراسم محمد تقي جغتايي مشاور ارشد ستاد علوم شناختي و دبير علمي هفته آگاهي از مغز، از اين ارگان مهم بدن انسان به عنوان يک فرمانده مهم ياد کرد و افزود: تمامي مهارت‌هاي کلامي، حرکتي و ذهني تحت کنترل مغز قرار دارد و اختلالات در اين شبکه، به بيماري‌هاي مغزي و ذهني منجر مي‌شود.
وي با تشريح ديدگاه‌هاي متفاوت در ادوار گوناگون نسبت به مغز و عملکرد آن گفت: امروزه با پيشرفت دانش و ساخت ابزار‌هاي مدرن، تحول چشمگيري در مطالعه مغز صورت گرفته که با کمک آن مي‌توان به پيشگيري، تشخيص و درمان بيماري‌ها ناشي از اختلالات در شبکه مغزي شتافت.
جغتايي با بيان اينکه مغز انسان عنصر ديناميک و قابل تغيير بوده و قابليت انعطاف پذيري دارد، گفت: تلاش‌هاي فراواني براي آشنايي افراد جامعه با مغز و قدرت آن در سطح کشور انجام شده و ستاد علوم شناختي درصدد است تا با اجراي برنامه‌هاي متنوع علمي و آموزشي دانش عمومي در ارتباط با ساختار و عملکرد‌هاي مغز و راه‌هاي توانمندسازي مغز را در ميان افراد جامعه افزايش دهد تا از اين طريق بتوان از بروز بسياري از بيماري‌ها و اختلالات ذهني و مغزي جلوگيري کرد.
آيين پاياني «هفته آگاهي از مغز» عصر جمعه ۱۱ اسفند با حضور جمعي از استادان، محققان دانش علوم شناختي و نيز دست اندرکاران جامعه ورزشي و هنري و اقشار مختلف مردم در محل باغ کتاب تهران برگزار شد.
«هفته آگاهي از مغز» با هدف آشنايي افراد جامعه با راه‌هاي توانمند سازي و ارتقاي ذهن و مغز، سلامت روان، پيشگيري، تشخيص و کاهش اختلالات مغزي و براي سومين سال متوالي به همت ستاد توسعه علوم و فن آوري‌هاي شناختي در ايران برگزار شد.
در آيين پاياني اين هفته، سياوش صفاريان پور به عنوان «سفير مغز و شناخت» و ميزبان اين برنامه در نشستي صميمي با متخصصان حوزه‌هاي مختلف و نمايندگان جامعه هنري و ورزشي به گفت و گو پرداخت و احسان قائم مقامي از جامعه ورزشي و سروش صحت از حوزه هنرمندان نيز در مراسم اختتاميه اين هفته شرکت داشتند.
در آيين پاياني هفته آگاهي از مغز همچنين از مروجان و محققان برتر حوزه مغز و علوم شناختي با اهداء جوايزي قدرداني بعمل مي‌آيد.
در «هفته آگاهي از مغز» که از روز ۴ اسفند در نقاط مختلف کشور آغاز شد، برنامه ها، همايش‌ها و نشست‌هاي تخصصي متعددي در سطوح دانش آموزي، دانشجويي و مردمي به منظور معرفي توانمندي‌هاي مغز، بهبود عملکرد آن و نيز راه‌هاي کمک به حفظ سلامت و بهداشت مغز در اماکن مختلف برپا شد.
در هفته آگاهي از مغز ۱۰ برنامه علمي و آموزشي از شبکه‌هاي سيماي جمهوري اسلامي پخش و برنامه‌هاي متنوع ديگري نيز در ارتباط با موضوع آگاهي از مغز به نمايش در آمد و دستورالعمل ويژه مراکز بهداشتي براي افزايش آگاهي مردم پيرامون بيماري‌هاي اختلالات مغزي نيز تدوين و در استان‌هاي کشور توزيع شد.
در هفته آگاهي از مغز همچنين چندين مطلب علمي از طريق کانال تلگرامي آگاهي از مغز در دسترس افراد جامعه قرار گرفت و مطالب علمي ديگري نيز در ارتباط با مغز کودک و اهميت انعطاف پذيري مغز انتشار يافت.

خبر مهم  کمبود خواب کودکان را چاق می‌کند
0/5 (0 نقد و بررسی)

منبع:
آخرین اخبار سرویس پزشکی پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال
بانک پاسارگاد