3:30:00 - پنج‌شنبه 1 ژانویه 1970

ارتقا رتبه جهاني ايران در توسعه پايدار

ارتقا رتبه جهاني ايران در توسعه پايدار
خبرگزاري آريا-معاون تحقيقات و فناوري، وزارت بهداشت با اشاره به وجود ۳۳ شاخص سلامت در سند توسعه پايدار، گفت: ايران در حوزه‌هاي مختلف از جمله حوزه اجتماعي پيشرفت‌هاي مناسبي داشته و جايگاه ايران در توسعه پايدار در دنيا ۵۸ است.به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از روابط عمومي وزارت بهداشت؛ دکتر رضا ملک زاده در […]

ارتقا رتبه جهاني ايران در توسعه پايدار

خبرگزاري آريا-معاون تحقيقات و فناوري، وزارت بهداشت با اشاره به وجود ۳۳ شاخص سلامت در سند توسعه پايدار، گفت: ايران در حوزه‌هاي مختلف از جمله حوزه اجتماعي پيشرفت‌هاي مناسبي داشته و جايگاه ايران در توسعه پايدار در دنيا ۵۸ است.
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از روابط عمومي وزارت بهداشت؛ دکتر رضا ملک زاده در نوزدهمين جشنواره ابن سينا افزود: ايران در حوزه سلامت و در بخش‌هايي مانند مقابله با بيماري‌هاي عفوني، کاهش مرگ و مير، دسترسي به خدمات بهداشتي و درماني، گسترش شبکه بهداشت، تربيت نيروي انساني حوزه سلامت و افزايش اميد زندگي، پيشرفت‌هاي چشمگيري داشته است.
وي گفت: سرانه مصرف کالري در ايران از ۲ هزار کالري در سال ۱۹۷۰ به ۳ هزار کالري در سال ۲۰۱۵ افزايش يافته که نشان از بهبود تغذيه در کشور است.
دکتر ملک زاده از مرگ و مير بالا بر اثر حوادث جاده اي، آلودگي هوا، بلا‌هاي طبيعي و خشونت و نزاع به عنوان مهمترين چالش‌هاي کشور ياد کرد و افزود: چاقي و قندخون موجب مرگ زودرس در افراد بالغ مي‌شود.
معاون تحقيقات و فناوري، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي تأکيد کرد: در حوزه علم، دو هدف عمده پيش بيني شد يکي رسيدن به جايگاه نخست علم در منطقه خاورميانه و ديگري رسيدن دانشگاه‌هاي علوم پزشکي ايران به دانشگاه‌هاي معتبر جهان که خوشبختانه از نظر تعداد و ارجاعات مقالات، در منطقه جايگاه مناسبي داريم، اما براي رسيدن به دانشگاه‌هاي برتر جهان بايد تلاش بيشتري کنيم.
وي به تشريح وضع دانشگاه علوم پزشکي تهران پرداخت و گفت: تعداد مقالات اين دانشگاه از کمتر از ۱۰۰ مقاله در سال ۲۰۰۰ به حدود ۵ هزار مقاله افزايش يافته و ۳۴ درصد از مقالات منتشر شده و ۴۳ درصد از مقالات پر استناد ايران مربوط به دانشگاه علوم پزشکي تهران است.
دکتر ملک زاده افزود: تا کنون حدود ۲۵ هزار و ۷۰۰ مقاله علمي در دانشگاه علوم پزشکي تهران نگارش شده که فقط ۱۱۸ مقاله چاپ شده در مجلات معتبر دنيا، پر استناد بوده و اين يکي از نقاط ضعف است که بايد تقويت شود.
وي گفت: ۷۳ درصد از مقالات پراستناد دانشگاه علوم پزشکي تهران با همکاري‌هاي بين المللي نوشته شده و ۳۰ درصد از اين مقالات مربوط به حوزه‌هاي طب داخلي، داروسازي و سرطان بوده است.
معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت افزود: ۵۵ درصد از اعضاي هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران، بيشتر از ۱۰ مقاله علمي داشته اند و ۱۹۵ نفر از دانشمندان با شاخص H ايندکس بالاتر از ۱۵، در اين دانشگاه فعاليت دارند.

خبر مهم  راهکارهای سفر ایمن برای زنان باردار
0/5 (0 نقد و بررسی)

منبع:
آخرین اخبار سرویس پزشکی پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال
بانک پاسارگاد