3:30:00 - پنج‌شنبه 1 ژانویه 1970

ارتباط افزايش کلسيم در مغز با ابتلا به پارکينسون

ارتباط افزايش کلسيم در مغز با ابتلا به پارکينسون
خبرگزاري آريا-دانشمندان دريافتند کلسيم نوعي واسطه در واکنش‌هايي است که در ساختمان غشايي داخل پايانه‌هاي عصبي است که نقشي مهم در انتقال پيام‌هاي مهم مغزي ايفا مي‌کند.به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از پايگاه خبري يورک الرت، محققان علوم پزشکي در دانشگاه کمبريج در انگليس اعلام کردند کلسيم در ابتلا به بيماري پارکينسون نقش مهمي […]

ارتباط افزايش کلسيم در مغز با ابتلا به پارکينسون

خبرگزاري آريا-دانشمندان دريافتند کلسيم نوعي واسطه در واکنش‌هايي است که در ساختمان غشايي داخل پايانه‌هاي عصبي است که نقشي مهم در انتقال پيام‌هاي مهم مغزي ايفا مي‌کند.
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از پايگاه خبري يورک الرت، محققان علوم پزشکي در دانشگاه کمبريج در انگليس اعلام کردند کلسيم در ابتلا به بيماري پارکينسون نقش مهمي دارد.
محققان مي‌گويند زياد شدن سطوح کلسيم در مغز با تشکيل مواد سمي که در نهايت به بيماري پارکينسون منجر مي‌شود رابطه دارد.
اين دانشمندان دريافتند کلسيم نوعي واسطه در واکنش‌هايي است که در ساختمان غشايي داخل پايانه‌هاي عصبي است که نقشي مهم در انتقال پيام‌هاي مهم مغزي ايفا مي‌کند.
اين عنصر همچنين در تجمع ماده آلفا سينوکلين که از زمينه ساز‌هاي ابتلا به پارکينسون است نيز موثر است.
دکتر گابريل کامينسکي شيرل و همکارانش مي‌گويند نقش کلسيم در سيناپس‌هاي عصبي و انتقال پيام‌هاي عصبي به قدري مهم است که افزايش اين عنصر در مغز با ابتلا به بيماري پارکينسون ارتباط دارد.
اين يافته شرايط جديدي براي درمان بيماري پارکينسون ايجاد خواهد کرد.
پارکينسون لرزش در وضعيت استراحت است که شيوع آن بيشتر در سنين پيري است، اما در جوانان هم ديده مي‌شود شيوع آن در تمام مناطق دنيا يکسان است يعني درصد شيوع بيماري با تغيير در منطقه خيلي فرق نمي‌کند.
به طور کلي اين بيماري بر اثر از بين رفتن سلول‌هاي ترشح کننده ماده‌اي به نام دوپامين (که يک انتقال دهنده عصبي) است رخ مي‌دهد.
افزايش نسبت استيل کولين به دوپامين در عقده‌هاي قاعده‌اي مغز موجب علائم ترمور (لرزش دست)، سفتي عضلات و کندي حرکات مي شود.
پارکينسون براساس دو علامت يا بيشتر از چهار علامت اصلي بيماري مشخص مي‌شود. ارتعاش و لرزش دست و پا در حالت استراحت، کندي حرکات، سختي و خشک شدن دست و پا و بدن و نداشتن تعادل؛ اين چهار علامت اصلي را تشکيل مي‌دهند.
اين علائم مخصوصاً وقتي که در يک سمت بيشتر از سمت ديگر پديدار شود، تشخيص پارکينسن داده مي‌شود مگر اينکه علايم ديگري همزمان وجود داشته باشد که بيماري ديگري را نمايان کند.

خبر مهم  از شایعات کشف جنازه مومیایی در ری تا کاهش ۱۱ درصدی ازدواج
0/5 (0 نقد و بررسی)

منبع:
آخرین اخبار سرویس پزشکی پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال
بانک پاسارگاد