16:32:47 - جمعه 11 دسامبر 2020

احتمال تزریق واکسن کرونا تا عید نوروز برای گروه اولویت اول

احتمال تزریق واکسن کرونا تا عید نوروز برای گروه اولویت اول
رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو گفت: بر اساس طرح ” کواکس” سازمان جهانی بهداشت ، برای تخصیص سهمیه واکسن کرونا به حدود ۱۵ درصد جمعیت هر کشور پیش بینی می کنم ما هم تا عید نوروز، دُز اول واکسن کرونا را برای بیماران زمینه ای ، سالمندان و کارکنان درمان تزریق کنیم.

دکتر ناصر ریاحی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، افزود : با توجه به مذاکرات صورت گرفته احتمالا تزریق دُز اول از بهمن امسال آغاز می شود و تا اردیبهشت سال آینده ادامه خواهد داشت، البته گروه اولویت اول ما که تقریبا ۸ میلیون نفر هستند شامل افراد سالمند، بیماران زمینه ای و کارکنان درمان هستند که در دو دُز با فاصله زمانی واکسن را دریافت خواهند کرد.
وی گفت: تزریق واکسن برای جمعیت چند میلیونی کار زمانبری است بطوری که حتی کشور کانادا با وجود خرید واکسن برای همه جمعیت خود اعلام کرده است که حدود ۹ ماه طول می کشد تا بتوان به همه مردم واکسن تزریق کرد زیرا این کار به تعداد زیادی پرستار و همچنین زیرساخت های مختلف نیاز دارد.
رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو افزود: اگر ما بتوانیم برای گروه اولویت اول واکسن را تزریق کنیم، کسب و کارهای ما به حالت عادی بر می گردند و بستری در بیمارستان ها کاهش می یابد.
وی در خصوص واردات واکسن توسط بخش خصوصی نیز گفت: به جز طرح کواکس که فقط فروش به دولت هاست، در تامین واکسن توسط بخش خصوصی هم، از هیچ کشوری عقب نمانده ایم و تلاش می کنیم به موقع واکسن تامین شود.
رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو افزود : پیرو اطلاعیه سازمان غذا و دارو ، شرکت های وارد کننده خصوصی ، مذاکرات خود را برای واردات واکسن با شرکت های تولید کننده آغاز و واکسن سازان مختلف هم قیمت خود را اعلام کرده اند که مناسب ترین آنها واکسن هندی است با حدود ۴ یورو و بقیه قیمت ها بالاتر از این نرخ است .
وی گفت: مثلا واکسن چینی حدود ۵۰ دلار قیمت دارد. با توجه به هزینه کرونا بر نظام بهداشت و درمان و خسارات آن برای کسب و کارها به نظر می رسد پول واکسن در برابر زیان های کرونا بسیار ناچیز باشد.

خبر مهم  سامانه الکترونیک کارت بهداشت به روز رسانی می‌شود

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)

منبع:
آخرین اخبار سرویس پزشکی پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال
بانک پاسارگاد