12:32:16 - جمعه 16 فوریه 2018

آنفلوآنزای پرندگان، ابتلای انسانی نداشته است/درمان دارویی وجود دارد اما زمان تشخیص، مهم است

آنفلوآنزای پرندگان، ابتلای انسانی نداشته است/درمان دارویی وجود دارد اما زمان تشخیص، مهم است
رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: ویروس آنفلوآنزای نوع H5N6 عمدتا ویروسی است که پرندگان را گرفتار می کند اما با احتمال کمتر، ابتلای انسان نیز به این ویروس وجود دارد. به گزارش ایلنا، دکتر محمد مهدی گویا در گفتگوی تلفنی با گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما با بیان اینکه بیماری […]

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: ویروس آنفلوآنزای نوع H5N6 عمدتا ویروسی است که پرندگان را گرفتار می کند اما با احتمال کمتر، ابتلای انسان نیز به این ویروس وجود دارد.

به گزارش ایلنا، دکتر محمد مهدی گویا در گفتگوی تلفنی با گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما با بیان اینکه بیماری انسانی ناشی از ویروس آنفلوآنزای نوع H5N6 در ایران دیده نشده است، تاکیدکرد: ممکن است قدرت این ویروس بیشتر شود و انسان را مبتلا کند.

وی افزود: در کشور چین یک سوم مبتلایان به آنفلوآنزای نوع H5N6 علیرغم انجام اقدامات درمانی، جان خود را از دست داده اند.

خبر مهم  اعلام نتایج آزمون دستیاری پزشکی در نیمه اول تیر

 گویا تصریح کرد: درمان دارویی این نوع ویروس وجود دارد اما زمان تشخیص، بسیار مهم است که باید به موقع باشد.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت راه های اصلی انتقال ویروس آنفلوآنزای نوع H5N6 را تماس با پرنده آلوده، دست زدن به فضولات، سر بریدن، پَر کندن و تماس با ترشحات بدن پرنده آلوده برشمرد.

وی با اشاره به اینکه حرارت می تواند ویروس آنفلوآنزا را از بین ببرد، تصریح کرد: بعید است که این نوع ویروس از راه خوردن منتقل شود و در برخی از کشورها که این ویروس از راه خوردن منتقل شده از راه مصرف گوشت خام بوده که در کشور ما چنین چیزی مطرح نیست.

خبر مهم  افراد دیابتی قارچ سفید مصرف کنند

 گویا با بیان اینکه علائم این نوع ویروس ابتدا به شکل سرماخوردگی است و با تب، سرفه، بدن و گلو درد همراه است و پس از آن پیشرفت می کند، تاکید کرد: اما در برخی افراد این سرماخوردگی بهبود پیدا می کند و در موارد پیشرفت بیماری دستگاه تنفسی را گرفتار می کند.

وی افزود: افرادی که سیستم دفاعی بدن آنها ضعیف است، بیشتر در معرض ابتلا به ویروس آنفلوانزای نوع H5N6 هستند که ممکن است دچار ذات الریه شوند و میکروب های دیگری به بدن آنها وارد شود و بیماری این افراد را تشدید کند که باید در بیمارستانها بستری و ایزوله شوند و تحت درمان قرار گیرند.

خبر مهم  بیش از 14 هزار داوطلب هلال احمر، خون اهدا کردند

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در این گفتگو ضمن قدردانی و تشکر از همه همکاران و دست اندرکاران مبارزه با ویروس آنفلوآنزای نوع H5N6 در سازمان دامپزشکی، محیط زیست و وزارت بهداشت،گفت:این عزیزان شبانه روز تلاش می کنند تا ابتلای انسانی این ویروس رخ ندهد

0/5 (0 نقد و بررسی)

منبع:
آخرین اخبار سرویس پزشکی پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال
بانک پاسارگاد